معرفی داوران ششمین دوره جایزه شید

0

sheedaward2015-jury

اسامی‌هیئت‌داوران ششمین دوره جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی ایران (شید) اعلام شد.

شورای سیاست‌گذاری جایزه عکاس «شید» شامل پیمان هوشمندزاده، بهروز مهری و روشن نوروزی، پنج داور ایرانی را برای بررسی آثار ششمین دوره جایزه عکس شید (Sheed Award 2015) برگزیدند.

نادر داوودی، رضا معطریان، آرش خاموشی، بهنام صدیقی و عباس حاجی‌محمدی پنج عکاسی هستند که آثار عکاسان را در ششمین دوره جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی ایران داوری خواهند کرد.

نادر داوودی متولد ۱۳۴۱ و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است. او که از اعضای هیئت مؤسس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران است، از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۱ نشریه‌ی تماشاگران را منتشر می‌کرد و بیشتر از هشت سال با خبرگزاری جمهوری اسلامی‌ایران همکاری داشته است.


رضا معطریان متولد ۱۳۴۸ در مشهد است. او عکاسی را از سال ۱۳۶۸ در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی‌آغاز کرد و در این سال‌ها با روزنامه‌های ایران، همشهری، آفتاب امروز، صبح امروز و شرق همکاری کرده است. معطریان برنده سه جایزه اول از جشنواره مطبوعات در رشته عکس است و تجربه حضور در نمایشگاه‌های انفرادی و جمعی در ایران و خارج از کشور را در کارنامه خود دارد.


بهنام صدیقی متولد ۱۳۵۸ در ساری و دانش‌آموخته‌ی کار‌شناسی عکاسی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۸۷ است. صدیقی سابقه‌ی ۵ سال عکاسی مطبوعاتی در نشریات ایرانی همچون روزنامه‌ها‌ی جام جم، آینده ‌نو و آژانس سوره را دارد. نشر «ماه‌ریز» در سال ۸۸ مجموعه عکسی از او با نام «اکباتان، غرب تهران» را در قالب سری کتاب‌های «چشم» (شماره ۲۹) چاپ کرده است. او همچنین برنده برتر سومین جایزه‌ی هنر معاصر ایرانی مجیک آو پرشیا (MOP CAP) است.


آرش خاموشی متولد ۱۳۶۲ در کرمانشاه، دانش‌آموخته عکاسی و عکاس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) است. خاموشی که از سال ۲۰۰۵ فعالیت‌های حرفه‌ای خود را انجام می‌دهد، جزو برگزیدگان جایزه عکس مطبوعاتی سال جهان World Press Photo 2015 بود. او در پنجمین دوره جایزه عکس شید هم عضو هیئت‌داوران بود.


عباس حاجی‌محمدی متولد ۱۳۶۲ در تهران و فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی است. او جزو منتخبان بخش نمایشگاهی سومین دوره جایزه عکس شید بود و در همان دوره به‌عنوان استعداد جوان عکاسی مستند معرفی شد. حاجی‌محمدی در سال ۲۰۱۴ در فهرست برگزیدگان گرنت بنیاد مگنوم قرار گرفت و توانست فرصت آموزش شش‌هفته‌ای در مدرسه‌ی هنر Tisch نیویورک را به دست آورد. در سال ۲۰۱۵ او نمایشگاه مشترکی با دیوید برنت (David Burnett) در گالری Vicki Myhren دانشگاه دنور کمپوس برگزار کرد. آثار او در لایت‌باکس تایم و نیوزویک هم منتشر شده‌اند.


جایزه شید (به معنای نور و روشنایی) یک جایزه مستقل و تخصصی عکاسی است که هرسال به یک عکاس در حوزه عکاسی مستند اجتماعی اعطا می‌شود. این جایزه‌ هرساله فقط یک نفر را به‌واسطه مجموعه عکس‌هایی که در حوزه مستند اجتماعی عکاسی کرده است، به‌عنوان برنده جایزه معرفی می‌کند.

بهروز مهری، تهمینه منزوی، ابوالفضل نسایی و عبدالله حیدری به ترتیب برگزیدگان دوره‌های‌ اول تا چهارم این جایزه بوده‌اند و دوره پنجم نیز بدون معرفی برنده به کار خود پایان داده بود.