اختتامیه سومین جشن عکس هرمزگان

0

01

سومین دوره جشن عکس هرمزگان با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

در مراسم اختتامیه این جشن که روز پنج‌شنبه ۱۱ دی ماه با حضور هنرمندان، مسئولان فرهنگی اجتماعی و علاقمندان در فرهنگ‌سرای طوبی بندرعباس برگزار شد، علاوه بر معرفی عکاسان برگزیده، مراسم نکوداشت منصور نعیمی هنرمند عکاس پیشگام هرمزگان نیز برگزار شد.

در این برنامه حسام الدین انصاریان رییس سابق انجمن عکاسان هرمزگان، علیرضا درویش‌نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هرمزگان، پرویز سالاری رییس شورای شهر بندرعباس و محمدمهدی جهانبخش مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در سخنانی کوتاه با تقدیر از برگزاری این برنامه و تجلیل از پیشگامان هنری هرمزگان، بر حمایت از برنامه‌های فرهنگی هنری تاکید کردند.

03

در ادامه‌ی برنامه، فیلم کوتاه مستندی با نام «روزگارِ منصور» درباره‌ی زندگی و کارهای منصور نعیمی‌به کارگردانی مسعود میرزایی به نمایش در آمد که مورد استقبال حاضران در سالن قرار گرفت.

پس از آن نیما نظری مجری خلاق و توانمند مراسم اختتامیه، از منصور نعیمی‌دعوت کردند که دقایقی سخن بگویند. آقای نعیمی‌که از هنرمندان و پژوهشگران هرمزگان است نیز در سخنان کوتاهی به ضرورت حمایت از فعالیت‌های هنرمندان توسط نهادهای دولتی تاکید کردند.

منصور نعیمی‌(متولد ۱۳۲۹، بندرعباس)، بازنشسته‌ی رادیو و تلویزیون ملی ایران است و در دهه‌ی شصت «ریاست سینمای آزاد هرمزگان» و «ریاست انجمن سینمای جوان بندرعباس» را بر عهده داشته و در آموزش و تربیت هنرجویان بسیاری که بیشتر آنان جذب عکاسی و فیلمسازی حرفه‌ای شده‌اند نقش به‌سزایی داشته است.

آقای نعیمی‌علاوه بر تدریس عکاسی و فیلمسازی در سینمای آزاد، انجمن سینمای جوان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخت فیلم‌های «چهاردهمی، کارخانه‌ی خنجی، مجموعه‌های مستندِ سفر، پوشش سبز، توانایی‌های کشاورزی، محرّم در هرمزگان، طبیعت جنوب، صید و صیادی، عروسی در هرمزگان» و چندین مجموعه فیلم مستند را در کارنامه دارد.

ایشان همچنین در فیلم‌های «پیش، کشتی یونانی، فیلم‌های نیمه‌تمام زنگی و رومی‌و چایِ تلخ»، از ساخته‌های ناصر تقوایی کارگران مطرح کشور، دستیاری کارگردان را بر عهده داشته است.

منصور نعیمی‌در کنار فعالیت فیلم‌سازی، چندین دهه به طور مستمر با عکاسی به ثبت آیین‌ها و رسوم و وضعیت زندگی مردم هرمزگان پرداخته و در سریال به‌یادماندنی امام علی و فیلم  ناخدا خورشید نیز عکاس پشت صحنه بوده است.

آقای نعیمی‌طی چندین دهه‌ی گذشته مشغول به تحقیق و پژوهش درباره‌ی فرهنگ هرمزگان بوده که یکی از نتایج این تحقیقات، انتشار کتاب فرهنگ جامع هرمزگان بوده است.

در ادامه‌ی برنامه توسط انجمن عکاسان هرمزگان و اداره‌‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هرمزگان، با اهدای لوح و هدایایی از منصور نعیمی‌تقدیر به عل آمد.

با پایان یافتن مراسم تقدیر، نیما نظری مجری برنامه با ارائه شرح مختصری از برگزاری دومین دوره‌ی انتخابات هیات مدیره انجمن عکاسان هرمزگان گفت و از حسن بردال رییس جدید انجمن دعوت کرد تا برای سخنرانی به روی سن بیاید.

حسن بردال با ذکر نام از همه‌ی عوامل پشت‌صحنه‌ی برگزاری جشن تشکر کرد و گفت: امیدوارم این جشن که روزی با دستِ خالی اما با انگیزها‌یی قوی، شروع به کار کرده و اکنون به نهالی تبدیل شده، روزی به درختی تنومند در هنرِ ایران مبدل شود.

01

در بخش پایانی مراسم، با حضور هیات داوران برگزیدگان سومین جشن عکس هرمزگان معرفی شدند. هیات داوران سومین جشن آقایان حامد نوری، روح‌اله بلوچی، کاوه بغدادچی، صمد قربان‌زاده و حسام‌الدین انصاریان طبق آنچه که در فراخوان سومین جشن ذکر شده بود بر اساس مجموع عکس‌های ارسالی عکاسان، آقایان «علیرضا معماریانی، مهدی نهنگ و فرشید دریانوس» را به عنوان عکاسان برگزیده معرفی کردند و خانم «سمیرا پورکهندلی» و آقای «حسین پیغامی‌قراملکی» را به عنوان عکاسان شایسته‌ تقدیر اعلام کردند.

گفتنی‌است در جشن عکس هرمزگان به سه عکاس برگزیده جایزه‌‌ی حمایت از برگزاری نمایشگاه عکس انفرادی اهدا می‌شود.