فراخوان بیست و یکمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی‌جوانان

0

مرکز هنرهای تجسمی‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان اردبیل، مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی‌معاصر و همکاری اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، به منظور رقابت در عرصه خلاقیت‌های هنری، ارتقای سطح تخصصی هنرجویان و با هدف شناسایی، تربیت و معرفی جوانان متعهد با توجه به مؤلفه شایستگی و ارتباط هنری هنرمندان جوان سراسر کشور، با حضور استادان با سابقه دانشگاهی و هنرمندان سرشناس در رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی، بیست و یکمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی‌جوانان را از تاریخ ۱۷ تا ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۳ در استان اردبیل برگزار می‌نماید.

 

شورای سیاستگذاری:

رئیس شورا: مجید ملانوروزی

اعضای شورا: صداقت جباری، مسلم سقا، عبدالرحیم سیاهکارزاده، رضوان صادق زاده، جواد صادقی، جواد علیزاده، حسین نوروزی و احمد وکیلی

دبیر جشنواره: ناصر اسحاقی

دبیر هنری: رضوان صادق زاده

دبیر اجرایی: مهدی حمیدی

رشته‌های هنری جشنواره: طراحی، نقاشی، ارتباط تصویری (پوستر)، حجم (آهن، گچ، گل و سفال)، کاریکاتور(کارتون، چهره)، نگارگری(نگارگری، گل و مرغ، تذهیب)، خوشنویسی (نستعلیق در قالب قطعه نویسی و سیاه مشق)، تصویرسازی، عکاسی

برگزاری این دوره بر اساس پیش بینی ستاد برگزاری شامل دو مرحله ثبت نام هنرمندان واجد شرایط و اجرای کارگاهی پذیرفته شدگان در زمان برگزاری جشنواره می‌باشد.

مقررات و شرایط ثبت نام:

انتظار می رود اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کلیه اعضاء انجمن هنرهای تجسمی، هنرجویان هنرستان‌های هنرهای تجسمی، آموزشگاه‌های آزاد، دانشکده‌های هنر و عموم هنرجویان علاقمند ازطریق رسانه‌های گروهی به ویژه سایت www.yafestival.ir و رسانه‌های استانی از آخرین اخبار جشنواره و کم و کیف برگزاری جشنواره سراسری کشور مطلع شده و حائزین شرایط را جهت شرکت در جشنواره ترغیب نمایند..

۱- متولدین تاریخ‌های ۰۱/۰۶/۱۳۶۹ تا ۰۱/۰۶/۱۳۷۸ حائز شرایط سنی شرکت در جشنواره خواهند بود.

 تبصره: سن شرکت کنندگان تا دو ماه از تاریخ قید شده کمتر یا بیشتر جهت حضور در جشنواره بلامانع است.

۲- کلیه داوطلبین در مرحله ثبت نام می‌بایست تصویر کارت ملی یا صفحه اول شناسنامه خود را به همراه آثار خود در سایت ارسال نمایند.

 ۳- هر متقاضی می تواند حداقل ۳ و حداکثر ۵ اثر خود را در یکی از رشته‌های یاد شده جشنواره از طریق سایت ارسال نماید. موضوع برای کلیه داوطلبین در مرحله ثبت نام آزاد می‌باشد

 ۴- الزاما کلیه داوطلبین و هنرجویان متقاضی تا ۱ شهریور ۱۳۹۳ از طریق ارسال اینترنتی نمونه آثار و ثبت نام در سایت www.yafestival.ir در مرحله انتخابی شرکت خواهند کرد. بدیهی است افرادی که ثبت نام ننموده اند از حضور در جشنواره محروم خواهند بود.

۵- فهرست نهایی شرکت کنندگان تا تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۳ از طریق سایت اعلام خواهد شد.

۶- ستاد جشنواره از ادامه حضور شرکت کنندگانی که به قوانین و دستورالعمل‌های ابلاغی عمل ننمایند، جلوگیری خواهد کرد.

 ۷- کلیه گروه‌های هنری انتخاب شده لازم است به گونه ای سازماندهی شوند که راس تاریخ مقرر (۱۷/۰۶/۱۳۹۳) خود را به ستاد جشنواره واقع در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان اردبیل معرفی نمایند.

 ۸- ستاد جشنواره تعهدی در قبال حضور قبل از موعد و یا بعد از پایان جشنواره نسبت به گروه‌ها و افراد خارج از فهرست مقرر نخواهد داشت.

 ۹- در صورت به حدنصاب نرسیدن ثبت نام هنرمندان در هر یک از رشته‌ها و یا گرایش‌های مندرج در فراخوان، دبیر هنری جشنواره می‌تواند نسبت به حذف آن در  طول برگزاری جشنواره اقدام نماید.

 

مقررات اجرای کارگاه:

 این جشنواره فرصت مناسبی برای طرح مباحث نوین و ارائه مبادله تجربیات جدید در باب هنرهای تجسمی‌به وجود خواهد آورد. هنرجویان شرکت کننده در طول جشنواره در کارگاه‌های تخصصی به صورت رقابتی شرکت نموده و در پایان، نفرات برگزیده توسط هیأت داوران معرفی می‌شوند. با توجه به ماهیت رقابتی جشنواره، تم یا موضوعات پیشنهادی جشنواره همزمان با شروع کارگاه‌ها و متناسب با رشته‌های مختلف از طریق دبیر هنری و استادان مربوطه اعلان خواهد شد.

 ۱- پذیرفته شدگان لازم است همراه با کارت ملی در جشنواره حاضر شوند.

۲- هنرمندان بر اساس فهرست نهایی اعلام شده در کارگاه‌ها شرکت کرده و به هیچ وجه اجازه جایگزینی و جابجایی در سایر رشته‌های جشنواره را نخواهند داشت.

 ۳- حضور همراه برای هیچ یک از داوطلبان اعم از زن یا مرد پذیرفته نخواهد شد.

 ۴- مخارج ایاب و ذهاب بر عهده هنرمندان و یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان‌های اعزام کننده بوده و ستاد جشنواره در این ارتباط هیچ هزینه ای را تقبل نمی‌کند.

 ۵- داوطلب در طول مدت شرکت در جشنواره کاملاً در اختیار برنامه‌های ستاد جشنواره بوده و بنابر این امکان دیدارهای خصوصی و یا پرداخت به برنامه‌های شخصی وجود نخواهد داشت، هم چنین در طول این مدت گروه‌های اعزامی‌و میهمانان ستاد ملزم به هماهنگی کامل با برنامه‌های اعلام شده هستند.

۶- کارگاه آزمون هنرمندان شرکت کننده طی برنامه عملی برای کلیه رشته‌ها در ۲ روز کامل در فضاهای پیش بینی شده برگزار و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

۷- کلیه آثار خلق شده در اختیار دبیرخانه قرار خواهد گرفت و دبیرخانه مجاز به بهره برداری از آثار خلق شده خواهد بود و در صورت لزوم در مراکز استانی به نمایش گذاشته خواهد شد.

 ۸- داوطلبین شرکت کننده در جشنواره به همراه کلیه ابزار کار و لوازم ضروری کارگاهی خود در برنامه سنجش خلاقیت و تولید اثر هنری شرکت خواهند کرد.

۹- ستاد جشنواره نسبت به تهیه و در اختیار قرار دادن لوازم مورد نیاز هنرمندان مدعو در حد مقدورات اقدام خواهد نمود. (توضیح: بوم نقاشی به ابعاد ۹۰*۹۰ و ۸۰*۱۰۰ ، مقوای رشته نگارگری به ابعاد ۳۵*۲۵ و ۵۰*۴۰  و مقادیر محدودی مواد مورد نیاز کارگاه حجم و سفال در محل کارگاه توزیع خواهد شد.)

۱۰- تصمیم گیری در موارد پیش بینی نشده برحسب موضوع به عهده دبیر هنری جشنواره خواهد بود.

۱۱- ستاد جشنواره انتظار دارد همه شرکت کنندگان برابر موازین و شئونات اسلامی‌متعارف رفتار نموده و مقررات جشنواره را به طور دقیق مراعات نمایند. در صورت عدم رعایت مقررات، جشنواره مجاز به عدم پذیرش افراد و تادیه خسارات خواهد بود.

 

جوایز:

 نفر اول: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال

 نفر دوم: لوح افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۲ ریال

 نفر سوم: لوح افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال

 ۱- به کلیه شرکت کنندگان در جشنواره، گواهی شرکت اعطا خواهد شد.

 ۲- در رشته‌های نقاشی، طراحی، پوستر، حجم، تصویرسازی و عکاسی، نفرات بر اساس رتبه اول تا سوم خواهند بود.

 ۳- در رشته کاریکاتور در گرایش چهره، یک نفر اول و در گرایش کارتون نفرات اول و دوم در نظر گرفته شده است.

 ۴- در رشته نگارگری یک نفر اول در هر یک از گرایش‌های نگارگری، تذهیب، گل و مرغ در نظر گرفته شده است.

 ۵- در رشته خوشنویسی یک نفر اول و دوم، در هر یک از گرایش‌ها در نظر گرفته شده است.

گاهشمار جشنواره:

 ۱- ثبت نام و ارسال تصویر آثار: حداکثر تا ساعت ۲۴ روز شنبه مورخ ۱ شهریورماه ۱۳۹۳

۲- اعلام اسامی‌پذیرفته شدگان: حداکثر تا روز پنجشنبه مورخ ۶ شهریورماه ۱۳۹۳

۳- حضور پذیرفته شدگان در اردبیل: دوشنبه مورخ ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۳

۴- افتتاحیه جشنواره: سه شنبه مورخ ۱۸ شهریورماه ۱۳۹۳

۵- اختتامیه جشنواره: پنجشنبه مورخ ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۳

آدرس و شماره تماس دبیرخانه جشنواره:

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، روبروی پارک لاله، کوچه شهید صدوقی، پلاک ۱۷

کد پستی: ۱۴۱۸۶۹۳۵۴۱

تلفن و دورنگار: ۶۶۹۴۶۹۱۰  –  ۶۶۹۴۶۹۱۱

پایگاه الکترونیکی: www.yafestival.ir