فراخوان جشنواره سراسری عکس خانه دوست

0
در هر کجای این سرزمین آن‌گاه که نامی‌از مشهد الرضا به میان می‌آید طلیعه نور و شیدایی به ارمغان می‌آورد، دل‌ها بی‌تاب می‌شوند و شیدایی و شور می‌آفرینند تا مگر به قدر ذره‌ای، ارادت و دلدادگی خود را رهسپار حرم امن رضا (ع) کنند. اینجا دیگر زمان بی‌معنا است و مکان بی‌مرز. هنر و معنویت دوشادوش یکدیگر می‌کوشند این حکایت شیدایی و دلشدگی را تبیین کنند و از این رهگذر «زیارت» به عنوان ترجمان دل و روح مردمان نسبت به این حریم قدسی همواره مورد توجه و تامل هنرمندان بوده است.
موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در توجه به جایگاه رفیع زیارت و جلوه‌های زیبای تصویری آن، اقدام به برگزاری این جشنواره سراسری می‌کند و این حرکت را زمینه‌ای برای عرض ارادت عکاسان خوب ایرانی به آستان نورانی امام رضا (ع) می‌داند.
فراخوان
این جشنواره در۴ بخش برگزار می‌شود:
۱- زیارت
شامل تمامی‌عکس‌هایی که صرفا به صورت مستند به نمایش جلوه‌های زیارت در فرهنگ عامه بپردازد، مثلا؛ خصوصیات زندگی زائرین و مجاورین، وابستگی‌ها و ارتباط‌های شغلی اطراف حرم مطهر با مساله زیارت، نماد‌ها و نشانه‌های زیارت امام رضا –ع – در هر نقطه از این سرزمین که به گونه‌ای ارادت و علاقه معنوی مردمان را به نمایش بگذارد.
۲- آزاد
نگاه خلاقانه، ذهنی، انتزاعی و تلاش برای یافتن قاب شخصی در موضوع زیارت امام رضا (ع)
۳- زیارتگاه‌های ایران
شامل تمامی‌عکس‌های صرفا مستندی که به صورت مکان نگارانه در پی معرفی زیارت گاه‌های شهرهای کوچک و بزرگ و نقاط دور و نزدیک ایران هستند.
۴- آی فتوگرافی
شامل تمامی‌عکس‌هایی که به صورت مستند و بی‌واسطه جریان عادی زندگی روزمره زائرین، مناسک، رفتار‌ها و آداب زیارت حرم امام رضا (ع) را صرفا از طریق ثبت با دوربین گوشی همراه به نمایش می‌گذارند.
دبیر جشنواره: کیارنگ علایی
مدیر اجرایی جشنواره: سید مجتبی خاتمی
مدیر کمیته علمی: مهدی فاضل
هیأت داوران: دکتر محمد ستاری، سیف الله صمدیان، عباس کوثری، دکتر مهدی مقیم‌نژاد، مجید ناگهی
اساتید راهنما در اردو‌ها: محسن بایرام‌نژاد، کاوه بغدادچی، مهدی وثوق‌نیا
مقررات جشنواره: 
۱- شرکت تمامی‌عکاسان آماتور و حرفهای از سراسر ایران در این جشنواره مغتنم است.
۲- دبیرخانه جشنواره جهت سهولت عکاسان در ارتباط بیشتر با موضوع، اقدام به برگزاری دو اردوی عکاسی برای عکاسان غیر مشهدی با حضور اساتید راهنما می‌کند. عکاسان در این دو اردو می‌ه‌مان جشنواره هستند و تمامی‌هزینه‌های اقامت و خوراک آن‌ها بر عهده جشنواره است. اساتید راهنما از نسل جوان و پیشروی ایرانی دعوت شده‌اند و در طول اردو‌ها آماده مشورت دادن، بررسی عکس‌ها، ایده‌ها و هرگونه تبادل آرا و نظر درباره کیفیات بصری و محتوایی موضوع و آثار ثبت شده توسط عکاسان اردو می‌باشند. میهمانان بنا بر اختیار خود می‌توانند در طول اردو‌ها از نظرات اساتید راهنما بهره جویند. (فراخوان شرکت در اردو‌ها، در روزهای آینده جداگانه اعلام می‌شود)
۳- دبیرخانه جشنواره جهت تسهیل کار عکاسی پیرامون موضوع، برای آن دسته از عکاسان مشهدی که قصد شرکت در جشنواره را دارند مجوز عکاسی صادر می‌کند.
۴- عکاسان شرکت کننده در اردو‌ها و عکاسان دریافت کننده مجوز عکاسی، ملزم به شرکت در جشنواره و تحویل آثار مطابق زمان بندی فراخوان هستند. (فراخوان دریافت مجوز، در روزهای آینده جداگانه اعلام می‌شود)
۵- جهت شرکت در جشنواره لازم است عکاس ثبت نام اولیه و مقدماتی را در سایت رسمی‌جشنواره به نشانی festival. aqart. ir انجام دهد و پس از sign up، نام کاربری و پسورد عبور خود را برای تمامی‌مراحل بعدی جشنواره نزد خود حفظ کند.
۶- عکس‌های ارسالی فقط از طریق سایت جشنواره بارگذاری و ارسال می‌شوند و نیازی به ارسال پستی بر روی CD یا ارسال پرینت مطلقا نیست.
۷ – عکس‌های ارسالی برای بخش «زیارت» می‌توانند در شهر مشهد و یا هر یک از شهرهای دیگر ایران ثبت شده باشند به شرط آنکه محور اصلی موضوعی آن‌ها زیارت امام رضا (ع) باشد.
۸- پیشنهاد می‌گردد عکاسان از تمامی‌جلوه‌های زیارت در بافت سنتی اطراف حرم امام رضا (ع)، ثبت‌های خالص و بی‌پیرایه موبایلی و تکنیک‌های نرم افزاری در بخش آزاد توامان برای عکس‌های ارسالی در بخش‌های جشنواره بهره جویند.
۹- ویرایش عکس‌ها در بخش آزاد به دلیل نمایش جنبه‌های ذهنی موضوع هیچگونه محدودیتی ندارد، اما در بخش‌های دیگر نباید به مرزهای گرافیک و حذف بعد و پرسپکتیو نما‌ها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور و کنتراست، تنظیم و کنترل رنگ، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس جنبه اسنادی آثار را از میان نمی‌برد و این نوع ویرایش در همه بخش‌ها کاملا آزاد است.
۱۰- در این جشنواره رقابت میان تکعکس و مجموعه عکس برگزار می‌گردد.
۱۱ – هر عکاس می‌تواند کلا ۱۵ اثر (شامل تک عکس و مجموعه عکس) به دبیرخانه ارسال کند؛ این ۱۵ اثر همگی می‌توانند در یک بخش و یا به طور پراکنده در ۴ بخش جشنواره ارسال شوند. لازم به ذکر است هر مجموعه عکس ارسالی نیز ۱ اثر قلمداد می‌شود.
۱۲ – مجموعه عکس‌های ارسالی می‌توانند بین ۲ تا ۸ فریم باشند.
۱۳- چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه دبیرخانه مجموعه عکس قلمداد می‌شود نه تک عکس.
۱۴- عکس‌ها می‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند اما در ‌‌نهایت باید به صورت یک فایل
Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel۱۵۰۰ (در عکسهای افقی Width = ۱۵۰۰ pixel و در عکسهای عمودی Height = ۱۵۰۰ pixel) باشد و حجم فایل ارسالی از ۱ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند. D.p.i عکس‌ها را تغییر ندهید و با‌‌ همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید. Quality عکستان را در هنگام خروجی فتوشاپ از عدد ۱۰ کمتر نکنید.
۱۵- آثار از طریق ویدئو پروجکشن برای داوران نمایش داده خواهند شد.
۱۶- آثار خود را صرفا از طریق سایت جشنواره ارسال نمایید و در این صورت بلافاصله کد رهگیری و پیامکی که خبر از دریافت صحیح فایل‌هایتان می‌دهد، دریافت خواهید کرد.
۱۷- برای ارسال عکس‌ها، لازم است نام خود و شماره عکس ارسالی را (که از ۱ آغاز می‌شود و تا ۱۵ ادامه خواهد داشت) حتما به صورت تایپ انگلیسی به فایل‌ها بدهید.
مثال: آقای علی حکمتی، اولین عکس ارسالی خود را به این ترتیب نام گذاری می‌کند: ali hekmati1
۱۸- بخش مورد نظر از میان بخش‌های چهارگانه جشنواره را در هنگام بارگذاری در سایت جشنواره علامت می‌زنید.
۱۹- شرکت کننده در جشنواره به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسوولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
۲۰- پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر، فایل بزرگ عکس جهت نمایشگاه و چاپ در کتاب از عکاس مطالبه می‌شود و بدیهی است عدم تحویل فایل بزرگ، منجر به حذف عکس از جشنواره می‌شود.
۲۱- برگزار کننده حق استفاده از آثار ارسالی را برای مصارف فرهنگی با حفظ حقوق معنوی عکاس خواهد داشت.
۲۲- آثار راه یافته به بخش مسابقه در بخش‌های چهارگانه جشنواره، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به همه شرکتکنندگان (صرف نظر از پذیرش یا رد اثر در داوری) اهداخواهد شد.
۲۳- آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی در نگارخانه رضوان مشهد در اسفندماه ۱۳۹۲ بر روی دیوار خواهند رفت.
۲۴- فراخوان اردوهای جشنواره برای عکاسان غیر مشهدی، و نحوه دریافت مجوز عکاسی برای عکاسان مشهدی متعاقبا از طریق فراخوان‌های بعدی اعلام خواهد شد.
۲۵- کمیته علمی‌جشنواره در طول برگزاری، اقدام به انتشار مقالات و یادداشت‌هایی در تبیین موضوع و هویت عکاسانه آن در سایت عکاسی. کام خواهد کرد که مطالعه آن به علاقه مندان توصیه می‌گردد.
۲۶ – عکاسان باید آثار خود را حداکثر تا پایان روز ۳۰ دی ۱۳۹۲از طریق سایت جشنواره بارگذاری نمایند و این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
۲۷ – ارسال آثار به معنای پذیرش تمامی‌مقررات این جشنواره است.
جوایز: 
لوح تقدیر و مبلغ ۷۰۰۰۰۰ ریال حق التالیف به هر تک عکس پذیرفته شده
لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال حق التالیف به هر مجموعه عکس پذیرفته شده
(آثار موبایلی پذیرفته شده در بخش i photography نیز شامل این حق التالیف خواهند بود)
گاه‌شمار جشنواره: 
اردوهای عکاسی: ۱۵ دی ۱۳۹۲
آخرین مهلت ارسال آثار: ۳۰ دی ۱۳۹۲
داوری: بهمن ۱۳۹۲
اعلام اسامی‌منتخبین جشنواره: بهمن ۱۳۹۲
نمایشگاه، چاپ کتاب و پرداخت حق التالیف آثار: نیمه دوم اسفند ۱۳۹۲
نشانی دبیرخانه:مشهد- خیابان احمدآباد- عدالت ۱۸- پلاک ۱/۹ – موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی
تلفن: ۴ تا ۸۴۴۵۱۴۲ -۰۵۱۱
سایت جشنواره: festival.aqart.ir