فراخوان سومین بورسیه تیم هترینگتون

0

بنیاد ورلدپرس‌ فوتو و دیده‌بان حقوق بشر از فتوژورنالیست‌های سراسر دنیا دعوت‌کرده‌اند تا در سومین بورسیه سالیانه تیم هترینگتون شرکت کنند.

هدف از این بورسیه پشتیبانی از یک عکاس برای تکمیل پروژه‌ای است که در راستای حقوق بشر است.

میشل مونکه، مدیر رورلدپرس‌فوتو درباره این بورسیه می‌گوید: «این بورسیه ایجاد شده تا تعهدی که تیم هترینگتون به روایت‌ نوآورانه و تحسین‌برانگیز داشت، گرامی‌بداریم. ازاینکه این بورسیه در گذشته توانسته فرصتی فراهم کند تا دو فتوژورنالیست پروژه‌های خود را به سطحی دیگر رسانده و مخاطب جهانی پیدا کنند، خرسند هستیم. با پشتیبانی بورسیه تیم هترینگتون این فرصت برای استفن فری (۲۰۱۱) و فرناندو مولرس (۲۰۱۲) فراهم شد تا مخاطبانی را بر روی پلتفورم‌های گوناگون کتاب، جزوه، روزنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و نمایشگاه‌ها پیدا کنند.»

عکاس اسپانیایی فرناندو مولارس، سال گذشته توانست بورسیه تیم هترینگتون را برای پروژه «در انتظار یک فرصت»تصاحب کند. این پروژه به شرایط سخت افراد زیر سن قانونی که در زندان پادمبا در سیرالئون در کنار زندانی‌های بزرگسال محبوس هستند، می‌پردازد. مولارس همچنین سوژه‌های خود را در بیرون زندان، پس از آزادی و تلاشی که برای وفق پیدا‌کردن با شرایط بیرون از زندان و بازگشت به زندگی داشته‌اند دنبال کرده است.

محمد کونته، ۱۴ ساله با مجازات ۳ سال حبس و یا پرداخت حدودا ۳۰ یورو، به خاطر حمل یک بسته ماریجوانا. او که خانواده‌ای برای کمک ندارد به احتمال زیاد مجبور به تحمل ۳ سال حبش خواهد بود. سیرالئون، ۵ فوریه ۲۰۱۰ - فرناندو مورالس - پانوس پیکچرز - برگزیده ۲۰۱۲ بورسیه تیم هترینگتون
محمد کونته، ۱۴ ساله با مجازات ۳ سال حبس و یا پرداخت حدودا ۳۰ یورو، به خاطر حمل یک بسته ماریجوانا. او که خانواده‌ای برای کمک ندارد به احتمال زیاد مجبور به تحمل ۳ سال حبش خواهد بود. سیرالئون، ۵ فوریه ۲۰۱۰ – فرناندو مورالس – پانوس پیکچرز – برگزیده ۲۰۱۲ بورسیه تیم هترینگتون

این مجموعه عکس از ۱۷۶ تقاضایی که توسط فتوژورنالیست‌هایی از ۵۳ کشور فرستاده‌ شده بود، انتخاب شد.

داوری این بورسیه توسط تیمی‌به انتخاب ورلدپرس فوتو و دیدبان حقوق بشر انتخاب خواهد شد. این کمیته در سال ۲۰۱۳ این افراد را شامل می‌شود:

مارکوس بریسدیل، عکاس مستند خبرگزاری هفت

کارل بوگرت، قائم‌مقام مدیر اجرایی روابط خارجی دیده‌بان حقوق بشر

پاملا چن، ادیتور ارشد نشریه نشنال‌جئوگرافیک

راس کافمن، کارگردان فیلم‌های مستند

میشل مانکه، مدیر ورلدپرس فوتو

داوران این بورسیه به دنبال انتخاب آثاری هستند که همسو با سبک کارهای هترینگتون باشند. آثاری که از پلتفورم‌ها و فرمت‌های مختلف استفاده شده و از مرز میان خبرهای لحظه‌ای و پروژه‌های تحقیقی بلند‌مدت عبور کرده و به تعهد اخلاقی نسبت به زندگی و داستان سوژه‌های عکاسی پایبند باشد.

اعضای داوری در هلند گرد هم خواهند آمد و اسم فرد برگزیده را در ۱۱ نوامبر اعلام خواهند کرد.

بورسیه سالیانه تیم هترینگتون به ارزش ۲۰۰۰۰ یورو به یک عکاس برگزیده داده می‌شود تا پروژه مرتبط با حقوق‌بشری خود را تکمیل کند.  کلیه افرادی که طی سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ در رقابت ورلد‌پرس‌فوتو شرکت کرده باشند می‌توانند عکس‌های خود را برای شرکت در این بورسیه ثبت کنند. مهلت ارسال آثار تا تاریخ ۱۷ اکتبر است.

برای ارسال آثار باید فرم پی‌دی‌اف شرکت در این بورسیه را از این آدرس دانلود کرده و پس از تکمیل آن به آدرس ایمیل grants@worldpressphoto.org ارسال کنید.

منبع: عکسخانه