اصغر بشارتی، برگزیده دومین جشنواره عکس ایران‌شناسی

0

در مراسم اختتامیه «دومین جشنواره عکس ایران‌شناسی» که عصر روز چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه در بنیاد ایران‌شناسی برگزار شد، برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند.

 در ادامه این مراسم محمد مهدی رحیمیان به عنوان نماینده هیات داوران متشکل از افشین بختیار، سیف‌الله صمدیان، محمد مترجم‌زاده، فرهاد سلیمانی، بیانیه این هیات را خواند.

در بیانیه هیات داوران دومین جشنواره عکس ایران‌شناسی آمده است:« سرزمین‌ها و چشم‌انداز‌هایی که آدمیان هرگز در نوردیده‌اند با حضور آگاهانه عکاس و در مسیر یافتن و خلق عکس‌ها در قاب تصاویر بازنمایی می‌شوند و این عکس‌ها بیننده را با روایت عکاس از وجود اقلیم‌ها، پرستش‌گاه‌ها، شهرها، خانه‌ها، مردمان و سرانجام کالبد زندگی آشنا می‌کنند. از هزاران سال پیش ساکنان ایران زمین با استقرار و سکونت در این دیار پهناور و متناسب با شرایط اقلیمی‌متنوع، با تولید ابزار و به کارگیری مصالح، طراحی هوشمندانه و با ساخت دقیق و هنرمندانه شهرها، ابنیه و مراکز زیست آدمی‌با هدف تعالی انسان در انجام فعالیت‌ها و مناسک روزانه، نخستین آثار تمدن بشری را بنا نهاده‌اند. اکنون بقایای این تمدن کهن از طریق مشاهده عکس‌ها در برابر دید و نظر جهانیان قرار دارد. گشودن باب آشتی و آشنایی با مظاهر تمدن پارسیان با ورود دوربین عکاسی به ایران در مرحله‌ای فراتر از دستاورد پیشینیان گام برداشت. سه پایه و دوربین عکاسی جایگزین ابزار طراحی و نقاشی گردید و با افزایش چابکی رو به فزونی فناوری عکاسی، آنان موفق به تهیه تصاویری ملموس و دلنشین از سرزمین و مردم ایران شدند. هرچند سرآغاز ماجرای عکاسی از ایران، از آن ایرانیان نبود اما با فاصله‌ای اندک، ایران زمین عرصه تجربیات بدیع پارسیان در عرصه عکاسی گردید و با انتشار و اشاعه این عکس‌ها جهانیان از شوق و مهارت ایرانیان به شگفت آمدند…»

در پایان برگزیدگان جشنواره جوایز و لوح تقدیر خود را دریافت کردند.

 اسامی‌برگزیدگان از نگاه هیات داوران دومین جشنواره عکس ایران‌شناسی

۱-اصغر بشارتی ۲- محمدرضا بهارناز ۳- مرتضی جعفری ۴- سیدمهرداد شریفی ۵- علیرضا رحمانی

۶- محمد آزادی ۷- علی سراج‌همدانی ۸- فرزاد آریان‌نژاد ۹- مهدی پناهی ۱۰- سروش جوادیان

اسامی‌شایسته‌گان تقدیر از نگاه بنیاد ایران‌شناسی

۱- همایون امیریگانه ۲- مهدی سعادت ۳- ماریه مهران‌نژاد ۴- مجید رفیعیان اصفهانی ۵- سیروس سروری

انجمن عکاسان هرمزگان موفقیت «اصغر بشارتی» عکاس پرتلاش قشمی‌به عنوان یکی از برگزیدگان این جشنواره را به ایشان تبریک می‌گوید.
منبع: ایسنا