خلق عکس‌های HDR فتوشاپ CS5

0

بخش اول

ترجمه: صادق طاهری 

ایجاد عکس‌هایی با دامنه دینامیکی بالا با ابزار HDR

دامنه دینامیکی بالا (یا HDR) به عکس‌هایی اطلاق می‌گردد که دامنه دینامیکی بالاتر از دامنه دینامیکی عادی روشنایی موجود بین روشن ترین و تاریک ترین نواحی عکس را دارند. تصویر برداری HDR با تلفیق چند عکس از یک سوژه یا صحنه با نوردهی‌های مختلف انجام می‌شود. این عکس‌ها سپس با استفاده از ویژگی Merge to HDR Pro فتوشاپ باهم تلفیق می‌شوند، که افکت HDR را در عکس خلق می‌کند.


کادر Merge to HDR Pro

ویژگی Merge to HDR Pro در فتوشاپ CS5 بهبود یافته است، و حالا این امکان را به شما می‌دهد که عکس‌ها را به ترتیب باز کنید و گزینه‌ها و تنظیمات بیشتری را روی آنها اعمال کنید. کادر بهبود یافته Merge to HDR Pro (که در بالا نشان داده شده است) دارای افکت‌های مختلف HDR است که هر کدام تنظیمات متنوعی دارد و همه آنها سریع و دقیق عمل می‌کنند و برای عکس‌های مختلف تاثیرهای مختلفی دارند.

  1. کادر Merge to HDR Pro را از منو (File → Automate) انتخاب کنید.
  2. عکس‌ها در رایانه تان پیدا کرده و باز کنید یا از توالی عکس موجود در خود برنامه استفاده کنید (Program File → Adobe → Adobe Photoshop CS5 → Samples → Merge to HDR). تمام عکس‌ها را انتخاب کنید تا در دسته عکس ردیف شوند.
  3. تمام عکس‌ها در دسته را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید تا کادر Merge to HDR Pro باز شود، که به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:
  • ۱) ناحیه پیش نمایش، که نتایج بالقوه از تنظیمات فعلی HDR را نشان می‌دهد.
  • ۲) توالی عکس‌ها که عکس‌های اصلی را که برای ساختن تصویر HDR بکار می‌روند نشان می‌دهد. می‌توانید با کلیک کردن روی پیکان‌هایی که در زیر قرار دارند این عکس‌ها را انتخاب کرده یا هر کدام از آنها را که خواستید پاک کنید.
  • ۳) ناحیه تنظیمات که تنظیمات افکت‌های HDR را در اختیار شما قرار می‌دهد (اگرچه می‌توانید افکت‌های پیش
  1. از فهرست آبشاری پیش تنظیم‌ها، گزینه Photorealistic High Contrast را انتخاب کنید. این گزینه یک افکت HDR را ایجاد می‌کند که شبیه به افکت عکس واقعی است و کنتراست را هم افزایش می‌دهد.
  2. تیک گزینه Remove Ghosts  را بزنید. این کار خطوط روشن و تار را که بعضی اوقات به دلیل تفاوت بین عکس‌ها ظاهر می‌شوند، پاک می‌کند.


عکس HDR پس از انتخاب پیش-تنظیم Photorealistic High Contrast

کادر Merge to HDR Pro از عکس‌های ۸ بیت، ۱۶ بیت و ۳۲ بیت پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی تنظیمات عکس ۳۲ بیت تنها هیستوگرام را تغییر می‌دهد. گزینه‌های ۸ و ۱۶ بیت امکانات جالبی نظیر Edge Glowing و نیز تنظیمات مربوط به رنگ مایه (Tone) و جزئیات را دارند.

در حالی که این پیش-تنظیم‌ها افکت‌های HDR سریعی را به شما می‌دهند، شما خودتان هم می‌توانید از تنظیمات و گزینه‌های مختلف استفاده کنید و افکت‌های متفاوتی را ایجاد کنید. می‌توانید با استفاده از شمایل کوچکی که کنار Preset قرار دارد، افکت شخصی خود را به عنوان یک High Definition Toning Option  یا به اختصار HDT،  ذخیره کنید. همچنین، می‌توانید از دستور Load استفاده کنید تا گزینه‌های مربوط به نگ مایه را که قبلا ذخیره کرده اید یا گزینه‌های رنگ مایه خارجی را باز کنید و از آنها استفاده کنید.

این مقاله، مقدمه ای بود بر نحوه باز کردن ابزار Merge to HDR Pro در فتوشاپ CS5 و استفاده از پیش-تنظیم‌های مختلف آن. در قسمت‌های بعدی به طور پیشرفته تر به بررسی تاثیر هر کدام از میله‌های موجود و نحوه تغییر آنها برای عکس‌های مختلف، خواهیم پرداخت.

منبع +