معرفی دوربین جدید Nikon D800

0

سرانجام پس از مدتها انتظار، نیکون دو مدل دوربین قطع کامل (فول فریم) ۳۶ مگاپیکسلی را جایگزین دی ۷۰۰ نمود. Nikon D800 با حسگر فول فریم ۳۶ مگاپیکسلی سیماس ( ظاهرآ ساخت خود نیکون )، اینک رقیبی جدیتر برای دوربینهای قطع متوسط (مدیوم فرمت) محسوب میشود. حساسیت از ۱۰۰ تا ۶۴۰۰ (قابل گسترش از ۵۰ تا ۲۵۸۰۰)، فیلمبرداری Full HD 1080p با سرعت ۳۰ یا ۲۴ فریم در ثانیه، امکان استفاده از لنزهای DX نیکون با قطع ۱۵.۳ مگاپیکسلی از حسگر، عکاسی متوالی با سرعت ۴ فریم در ثانیه (در قطع کامل)، اوتوفوکوس ۵۱ نقطه ای با ۱۵ نقطه ی صلیبی، سیستم نورسنجی جدید و … از دیگر مشخصات برجسته ی این دوربین میباشند. علاوه بر این دوربین، Nikon D800E نیز با مشخصاتی مشابه، اما بدون فیلتر Low Pass معرفی شده که شارپنس و ثبت جزئیاتی بیشتر خواهد داشت

حسگر ۳۶.۳ مگاپیکسلی این دوربین که ساخت شرکت نیکون میباشد، به گفته ی نیکون از طراحی جدید فوتوسلها برخوردار است بطوریکه بیشترین میزان نور در فوتودیودها قابل جذب میباشد. این حسگر نیاز به فیلتر Low pass چندان قوی نداشته، بطوریکه این فیلتر در Nikon D800 نسبت به مدلهای پیشین ضعیفتر است و در D800E بطور کلی حذف شده و این مورد امکان بهره گیری حداکثر از قدرت تفکیک لنز را فراهم می‌آورد و کاهش شارپنس ناشی از این فیلتر را کاسته و در D800E این اثر ناخواسته را منتفی میکند.

سیستم اوتوفوکوس این دوربین نیز نسبت به D700 بهبود یافته و اینک شامل ۵۱ نقطه است که ۱۵ نقطه ی آن از نوع صلیبی است. ای سیستم اوتوفوکوس که مشابه با دوربین حرفه ایتر D4 است، نسبت به دی۷۰۰ قابلیت اوتوفوکوس در شرایط کم نورتر (تا ۲ گام) و نیز امکان اوتوفوکوس با لنزهای کندتر از ۵.۶ را داراست. بطوریکه حتی در زمان استفاده از لنزهایی با دیافراگم بین ۵.۶ تا ۸ ، ۹ نقطه ی مرکزی همچنان با قابلیت صلیبی قادر به اوتوفوکوس دقیق خواهند بود و در زمان استفاده از تله کانوتور ۱.۴ با لنزهای ۵.۶، که دیافراگم موثر ۸ خواهد بود، نقطه مرکزی همچنان امکان اوتوفوکوس را بصورت نقطه ی صلیبی فراهم میکند.

قابلیت Auto ISO نیز در این دوربین نسبت به دی ۷۰۰ بهبود یافته. در دی۷۰۰ در حالت Auto ISO امکان تعریف حداقل سرعت شاتر و حداکثر ISO امکانپذیر بود. در دی۸۰۰، علاوه بر اینها، دوربین میتواند فاصله کانونی لنز را شناسایی کند و حداقل سرعت شاتر را با توجه به ان و بمنظور پیشگیری از تاثیر لرزش دست بطور خودکار تعیین کند.

وضعیت فیلمبرداری نیز از تغییرات مثبت و قابل توجه در این دوربین است، بطوریکه این دوربین قابلیت فیلمبرداری Full HD 1080p با سرعت ۳۰ ، ۲۵یا ۲۴ فریم در ثانیه و نیز فیلمبرداری  HD 720pبا سرعت ۶۰،۵۰ ،  ۳۰ یا ۲۵ فریم در ثانیه را داراست .

مشخصات برجسته :

– حسگر۳۶.۳ مگاپیکسلی CMOS  با قطع کامل

– نمایشگر ۳.۲ اینچی بادقت ۹۲۱.۰۰۰ نقطه و قابلیت نمایش زنده

– حساسیت از ۱۰۰ تا ۶۴۰۰ (از ۵۰ تا ۲۵۶۰۰ در حالت گسترش یافته )

– تبدیل ۱۴ بیتی A/D

– سیستم اتوفوکوس جدید ۵۱ نقطه ای Multi-Cam 3500-FX  که در نور کم و با لنزهای کندتر از ۵.۶ قابلیت اوتوفوکوس دارد.

– سیستم سنجش جدید با ۹۱۰.۰۰۰ که امکان نورسنجی، تنظیم خروجی فلاش، تنظیم بالانس سفیدی، active d-lighting و تشخیص چهره را فراهم میسازد.

– منظره یاب pentaprism با پوشش ۱۰۰% و بزرگنمایی ۰.۷X

– سرعت شاتر تا ۸۰۰۰/۱ ثانیه

– امکان ثبت تصاویر high dynamic range با تلفیق چند شات در داخل دوربین

– سرعت همزمانی فلاش : ۲۵۰/۱ ثانیه

– سیستم ضد غبار شامل  فیلتری در جلوی حسگر که در زمان روشن و خاموش کردن دوربین با فرکانس زیاد مرتعش میشود

– ۴ فریم بر ثانیه در حالت عکاسی پی در پی همراه با اوتوفوکوس و نورسنجی، ۶ فریم در ثانیه در حالت DX در سایز ۱۵.۴ مگاپیکسل.

– امکان فیلمبرداری Full HD با ۲۴، ۲۵ و ۳۰ فریم در ثانیه و یا فیلمبرداری HD با ۶۰ فریم در ثانیه همراه با امکان اعمال کلیه تنظیمات دستی

– مجهز به پردازشگر  ۳ Nikon EXPEED

– عمر موثر شاتر ۲۰۰.۰۰۰ عکس

– دارای  جایگاه کارت حافظه CF

– ابعاد : ۱۴۶ در ۱۲۳ در ۸۲  م م.

– وزن : ۹۰۰ گرم با باطری

– منبع تغذیه :  EN-EL3e

اطلاعات بیشتر