گزارش گردهمایی عکاسان هرمزگان

2

روز یکشنبه ۲۲ اسفند ماه گردهمایی عکاسان هرمزگان با حضور جمعی از عکاسان استان در سالن هنرمندان فرهنگ‌سرای طوبی بندرعباس برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حسام‌الدین انصاریان رییس انجمن عکاسان هرمزگان شرحی از فعالیت‌های انجام شده انجمن در نیمه‌ی دوم سال ۸۹ را به حاضران ارائه کرد. ایشان گفتند: پس از جلسات متعدد جهت تدوین و تصویب اساسنامه و مراحل طولانی ثبت قانونی، انجمن فعالیت خود را آغاز کرد و طی مدت شش ماه گذشته اردوهای عکاسی به نقاط مختلف استان و نیز جلسات اسلایدشو نمایش عکاسان جهان را از برنامه‌های اجرا شده توسط انجمن برشمرد.

انصاریان در ادامه با گلایه از عکاسان استان از عدم رغبت به شرکت در هفته‌ی عکس خلیج فارس، ابراز امیدواری نمود که در سال جدید برنامه‌های انجمن با استقبال بیش از پیش عکاسان استان روبرو شود.

در ادامه جلسه عکاسان حاضر در جلسه به بیان نظرات خود پرداختند. محمدرضا مسندانی عدم کیفیت لازم برنامه‌ها و کم بودن وجه آموزشی برنامه‌ها را از نقاط ضعف برنامه‌های انجمن دانست. علی خطیب نیز عدم جذابیت برنامه‌ها و اطلاع‌رسانی ضعیف را عامل عدم ترغیب طیف گسترده عکاسان استان دانست و از عدم برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی عکاسان استان گلایه نمود.

حامد قنبری از ضرورت برگزاری کلاس‌های آموزشی ویژه عکاسان آماتور سخن گفت، محمدامین نجفی‌زاده عدم اطلاع‌رسانی گسترده و تعطیلی دفتر انجمن در برخی روزها را  مشکلات فعلی انجمن دانست. در ادامه امیررضا کاشانی از ضرورت تدوین تقویم سالانه عکاسی استان گفت. ایشان با بیان اینکه هرمزگان دارای پتانسیل‌های بسیاری برای عکاسی است پیشنهاد برگزاری اردوهای استانی با حضور عکاسان کشور را ارائه نمود و جهت همدلی بیشتر عکاسان استان خواهان برگزاری مستمر این‌گونه جلسات به صورت ماهانه شد.

خانم ذاکری پیشنهاد فعالیت در مدارس و جذب دانش‌آموزان مستعد عکاسی را ارائه نمود. کیان اعتمادی راه‌اندازی کتابخانه تخصصی عکاسی جهت بالا بردن سطح دانش عکاسان استان را از ضروریات فعلی انجمن دانست. مهدی مرادی‌زاده ضمن مفید دانستن برنامه‌هایی چون جلسات اسلایدشو ، با بیان اینکه عکاسی در هرمزگان تاکنون هنر بی‌حاشیه‌ای بوده است جای دیگر عکاسان مطرح استان را در انجمن خالی دانست.

خانم پیشکار از ضرورت ایجاد فضایی جهت ارائه آثار عکاسان استان در اینترنت گفت و محمد امین قصمی‌نیز اطلاع‌رسانی و شیوه‌ی‌ برگزاری برنامه‌ها را عامل عدم موفقیت انجمن در جذب عکاسان استان دانست.

مهدی پاسلار از بی‌توجهی و عدم همراهی عکاسان در برنامه‌های عکاسی استان گلایه نمود و ایمان رضایی نیز صدور کارت شناسایی انجمن را ضروری دانست و جهت بالابردن سطح کیفی عکاسی استان خواهان سخت‌گیری بیشتر در ارائه آثار عکاسان شد.

خانم شاکری عدم از دیگر هنرهای تجسمی‌را از ضعف‌های عکاسان استان دانست.

موسی بلبله با انتقاد از عدم صداقت و شفافیت میان عکاسان استان ، ضعف در ایجاد ارتباط با یکدیگر را یکی از عوامل آن دانست. ایشان در ادامه از ضرورت تشکیل کلاس‌های آموزشی عکاسی پایه، کم کردن فاصله بین برنامه‌های انجمن و برگزاری نمایشگاه‌های گروهی سخن گفت.

سیدعلی‌هاشمی‌کم بودن فاصله بین هفته عکس و جشنواره اردی‌بهشت را از عوامل عدم همراهی عکاسان در شرکت نمودن در هفته‌ی عکس خلیج‌فارس دانست و پیشنهاد برگزاری نمایشگاهی از عکس‌های راه‌ نیافته به جشنواره‌ اردی‌بهشت هرمزگان را ارائه نمود.

در پایان حسن بردال عضو هیئت موسس انجمن ضمن تشکر از حضور عکاسان در این گردهمایی و بیان انتقادات و پیشنهادات‌‌شان، از برنامه‌های انجمن در سال آینده گفت و ابراز امیدواری کرد سال آینده شاهد حضور گسترده عکاسان استان در فعالیت‌های عکاسی باشیم چرا که عدم همراهی عکاسان، از دست‌ رفتن فرصت‌ها و متضرر شدن عکاسی استان را در پی خواهد داشت.

در پایان عکاسان حاضر در جلسه گرد هم آمده و آخرین عکس یادگاری عکاسان هرمزگان در سال ۸۹ را به ثبت رساندند.

عکس‌ها: سیدعلی‌هاشمی

2 دیدگاه

 1. با سلام

  پیشنهاد میشود که برنامه‌های انجمن عکاسی که از پیش تعیین شده به صورت ایمیل ارسال گردد. گمان میکنم راه مناسبی برای اطلاع رسانی است.

  متشکرم

 2. ماشااله با این همه فعالیت میگید کم کارید ؟!!
  پس سایر شهرستانها مث بستک خواب رفته چی بگن؟!
  خوشبختانه سال ۹۰ سال بسیار پرباری برا انجمنتون بود !البته از دید بنده !!!
  به امید موفقیت روز افزون

Comments are closed.