گزارش کارگاه بررسی عکس‌های ساسان مؤیدی با موضوع جنگ

0

با استقبال خوب عکاسان هرمزگانی:
کارگاه بررسی عکس‌های ساسان مؤیدی برگزار شد
ساسان مؤیدی از پیشکسوتان و خوش‌نامان عرصه عکاسی ایران است که طی سالیان دراز عکس‌های متعددی از جنگ هشت‌ساله عراق گرفته تا جنگ‌های سوریه و عراق در سال‌های گذشته را در کارنامه خود دارد.این هنرمند با دعوت انجمن عکاسان هرمزگان برای برگزاری کارگاه یک‌روزه در بندرعباس حضور داشت که با استقبال خوب هنرمندان عکاس مواجه شد.
ساسان مؤیدی در این کارگاه با ارائه سه مجموعه شهدای هواپیمای ایرباس، بمباران شیمیایی حلبچه و بازگشت آزادگان ایرانی به وطن به توضیح و تشریح این مجموعه‌ها پرداخت.وی با توضیح اینکه عکس‌ها تلخی‌های خودش را دارد اما سرشار از تجربه‌هایی است که هر عکاس می‌تواند با تکیه‌بر آن‌ها موقعیت‌ها و شرایط را با نگاه بازتری عکاسی کند گفت: در اوایل انقلاب و در زمان جنگ عکس‌ها به‌صورت روایتی و یا مستند نبود زیرا فضا و شرایط این اجازه و فرصت را به عکاس نمی‌داد.
در ادامه این کارگاه شرکت‌کنندگان به پرسش از این هنرمند پیشکسوت پرداختند و در زمینه‌هایی مانند کادربندی‌ها، استفاده از تک‌رنگ در عکس‌ها، روایتگری در عکاسی ، چگونگی انتخاب موضوع ، عکاسی در شرایط سختی مانند جنگ و…. سؤالاتی را مطرح کردند.
این پیشکسوت عکاسی ایران در جواب این پرسش که چرا در ارتباط با خارج از ایران زمان کمتری صرف کردید گفت: هیچ‌گاه به دنبال شهرت نبودم و دغدغه‌ام تنها عکاسی و ارائه ان برای مردم ایران بود البته در ان زمان هم وسایل ارتباط‌جمعی به شکل امروز وجود نداشت و از طرف دیگر هم اعتماد افراد برایم خیلی مهم بود نمی‌خواستم به اعتماد افرادی که برایم فرصت عکاسی ایجاد کرده‌اند و یا از آنها عکس گرفته‌ام و دوست نداشتند جایی نشان داده شود پشت کنم.
مؤیدی در پایان این کارگاه به هنرمندان و عکاسان جوان توصیه کرد: تکنولوژی توانسته شرایط بهتری برای عکاسی فراهم آورد و ارتباط با دنیای خارج از ایران و جهان را آسان‌تر کند برای همین سعی کنید نگاهتان را نیز بازتر و با دقت بیشتری به اطرافتان بنگرید.
گفتنی است در این کارگاه بیش از ۵۰ عکاس و هنرمند شرکت داشتند.