فراخوان نخستین جشنواره فیلم و عکس به رنگ آب

0

 شرکت آبفا اهواز با همکاری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و استانداری خوزستان در نظر دارد تا نخستین جشنواره عکس و فیلم کوتاه با عنوان به رنگ آب را با حضورعکاسان و فیلمسازان ۷ استان کشور در اهواز برگزارمی‌نماید

اهداف جشنواره :

هدف از برگزاری این جشنواره ، فراهم ساختن زمینه ای برای ارتباط فرهنگی و پایدار با اقشار مختلف جامعه است. از آنجا که فیلم و عکس بعنوان دو رشته هنری در هنرهای هفتگانه مطرح هستند و نفوذ عمیقی در لایه‌های جامعه دارند، انتقال مفاهیم مورد نظر این شرکت از طریق رسانه‌های مذکور، گام ارزشمندی در جهت اهداف و استراتژی‌های شرکت آبفا اهواز خواهد بود.
همچنین  توجه دادن به ارزش اقتصادی و نقش استراتژیک آب، لزوم اصلاح الگوهای مصرف آب ، تشویق هنرمندان بویژه سینماگران، نویسندگان و عکاسان به تولید آثارارزشمند با موضوع آب، ایجاد فضای همکاری و همراه با اعتماد بین شرکت آبفا  و مردم از طریق ایجاد یک رویداد فرهنگی و هنری، از دیگر اهداف این جشنواره هستند.

موضوع  جشنواره :

این جشنواره با موضوع قرار دادن آب و فاضلاب شهری و نقش شرکت آبفا در توسعه و تامین این منابع برگزار می‌شود.

برخی از عناوین پیشنهادی آثار شرکت کننده در جشنواره:

 • آب و زندگی
 • صرفه جویی آب و کودکان
 • صرفه جویی آب و زنان
 • اهمیت و صرفه جویی آب در فرهنگ دینی و ملی ایرانیان
 • اهمیت منابع آب در توسعه اجتماعی و زندگی شهری و روستایی
 • یک روز زندگی بدون آب
 • آب و زندگی قدیم و جدید
 • نسل آینده و وظیفه ما در حفظ منابع آب
 • فرآیند تصفیه آب در شرکت آبفا
 • اهمیت پرداخت به موقع قبوض آب در پایداری و ارائه خدمات مطلوب
 • تاثیر اشتراک‌های غیر مجاز بر سلامت آب
 • آب ، سلامت و بهداشت
 • فاضلاب شهری و اهمیت آن در یک شهر سالم
 • آب و صنعت
 • یک روز با کارکنان و امدادگران مرکز اتفاقات آب
 • تلاش کارکنان شرکتهای آبفا در تامین آب شرب شهری و روستایی

 

گستره جشنواره

در این جشنواره ، هنرمندانی از۷ استان کشورمان شامل استان‌های فارس، خوزستان،لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگلویه و بویر احمد، بوشهر و هرمزگان شرکت خواهند داشت. بدیهی است با توجه به محدودیت‌های جشنواره، شرکت کنندگان در محدوده استان‌های یاد شده مجاز به شرکت در جشنواره هستند. امید است با رفع محدودیت‌های موجود، گستره جشنواره در سال‌های بعد، مناطق بیشتری از کشورعزیزمان را شامل گردد.

بخش‌های جشنواره

جشنواره در سه بخش اصلی، جنبی و ویژه برگزار می‌شود.

بخش اصلی جشنواره، شامل مسابقه فیلم کوتاه( داستانی، مستند، پویانمایی و ویدئوگرافیک) و عکس،  بخش‌های جنبی جشنواره شامل، نمایش فیلم و برگزاری نمایشگاه عکس ، کارگاه‌های فیلم و عکس، جلسات نقد و بررسی، جلسات هم اندیشی هنرمندان و مسولین آبفا اهواز می‌باشد. بخش ویژه جشنواره با عنوان فیلم بایل، اختصاص به نمایش فیلم‌های تهیه شده با موبایل دارد.

گستره جشنواره

در این جشنواره ، هنرمندانی از۷ استان کشورمان شامل استان‌های فارس، خوزستان،لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگلویه و بویر احمد، بوشهر و هرمزگان شرکت خواهند داشت. بدیهی است با توجه به محدودیت‌های جشنواره، شرکت کنندگان در محدوده استان‌های یاد شده مجاز به شرکت در جشنواره هستند. امید است با رفع محدودیت‌های موجود، گستره جشنواره در سال‌های بعد، مناطق بیشتری از کشورعزیزمان را شامل گردد.

بخش‌های جشنواره

جشنواره در سه بخش اصلی، جنبی و ویژه برگزار می‌شود.

بخش اصلی جشنواره، شامل مسابقه فیلم کوتاه( داستانی، مستند، پویانمایی و ویدئوگرافیک) و عکس،  بخش‌های جنبی جشنواره شامل، نمایش فیلم و برگزاری نمایشگاه عکس ، کارگاه‌های فیلم و عکس، جلسات نقد و بررسی، جلسات هم اندیشی هنرمندان و مسولین آبفا اهواز می‌باشد. بخش ویژه جشنواره با عنوان فیلم بایل، اختصاص به نمایش فیلم‌های تهیه شده با موبایل دارد.

بخش مسابقه فیلم کوتاه

۱- محتوای فیلم‌ها و نمایش آنها در جشنواره تابع مقررات عمومی‌نمایش فیلم در جمهوری اسلامی‌ایران و مطابق اهداف شرکت آبفا کشور خواهد بود.

۲-فیلم‌های ارسالی به دبیرخانه جشنواره باید تولید  ۱۳۸۷ به بعد باشند .

۳-حداکثر زمان فیلم‌های ارسالی باید ۲۵ دقیقه باشد .

۴- شرکت تمامی‌فیلمسازان ،نهادها، سازمانهای دولتی وغیر دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی بلا مانع است ومحدویتی برای تعداد آثار ارسالی از سوی شرکت کنندگان وجود ندارد

 ۵- فرم تقاضای شرکت در جشنواره باید به امضاء تهیه کننده یا صاحب اثر رسیده باشد و تحویل آن به معنای قبول مقررات جشنواره است. فرم شرکت در جشنواره بر روی همین سایت موجود بوده و علامندان باید پس از چاپ و تکمیل، آن را با آثار خود ارسال نمایند.

۶- آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره باید بصورت یک کپی DVD جهت بازبینی داوران و یک کپی DVD با کیفیت AVI جهت بخش نهایی به همراه یک عدد  CD که شامل دو قطعه عکس ۱۸×۱۳ از صحنه و پشت صحنه فیلم و یک قطعه عکس ۴×۳ از فیلمسازاست، باشند. نام فیلم، فیلمساز و شماره تماس باید بر روی DVD درج گردد. آثار ۳۵ و ۱۶ میلیمتری و فرمت‌های دیگر لازم است بر روی DVD کپی و به دبیرخانه جشنواره ارسال شوند. قابل توجه است  که بر روی هر لوح فشرده فقط یک فیلم رایت و ارسال گردد.

۷- فیلم‌های ارسالی عودت داده نمیشوند.

۸-  از هر فیلم پذیرفته شده فقط یک نفر بعنوان کارگردان اثر به جشنواره دعوت می‌شود.

۹-  فیلم‌هایی که فاقد استاندارد فنی و کیفیت قابل قبول باشند، در جشنواره نمایش داده نخواهند شد و دبیرخانه جشنواره در قبال آسیب‌های احتمالی ناشی از ارسال نامناسب آثار مسوولیتی ندارد.

۱۰- برای هر اثر، باید یک فرم تکمیل گردد تا به پیوست آن ارسال شود. بدیهی است که مسولیت ناشی صحت مندرجات فرم شرکت در جشنواره به عهده فرستندگان آثار بوده وتکمیل این فرم از نظر دبیرخانه به منزله مالکیت معنوی و مادی اثر تلقی می‌گردد.

۱۱- رای هیئت داوران نهایی بوده و هیچ گونه اعتراض نسبت به آن پذیرفتنی نیست.

۱۲- اخذ تصمیم نهایی درباره هر نکته که در مقررات حاضر پیش بینی نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات با دبیر جشنواره خواهد بود .

۱۳- مهلت تحویل فرم تقاضای شرکت و نسخ بازبینی و پخش نهایی آثار به دبیرخانه جشنواره تا پایان وقت اداری ۱/۱۲/۱۳۹۲ است. علاقمندان  شرکت در جشنواره، ارسال آثار خود را به روزها و ساعات پایانی مهلت اعلام شده موکول ننمایند. به آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه ارسال شوند ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۱۴- زمان اعلام اسامی‌برگزیدگان بخش مسابقه ۵/۱۲/۱۳۹۲ می‌باشد. اسامی‌برگزیدگان از طریق سایت جشنواره به اطلاع خواهد رسید.

۱۵- دبیرخانه جشنواره اجازه دارد دقایقی از فیلم پذیرفته شده را برای امور تبلیغاتی و انتشاراتی خود استفاده نماید.

۱۶- – به دلیل روند رقابتی این بخش و برنامه ریزی برای نمایش فیلم‌ها، پس از ارسال آثار به دبیرخانه، امکان خارج کردن آنها از جشنواره وجود ندارد

جوایز بخش مسابقه فیلم کوتاه

هیئت داوران متشکل از سینماگران و صاحب‌نظران فرهنگی هنری، جوایز زیر را اهدا می‌کنند.

 • تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین فیلم جشنواره به مفهوم مطلق و حمایت از تولید اثر بعدی فیلمساز.
 • تندیس جشنواره و مبلغ  ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین کارگردانی فیلم داستانی.
 • تندیس جشنواره و مبلغ  ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی .
 • تندیس جشنواره و مبلغ  ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین کارگردانی فیلم مستند.
 • تندیس جشنواره و مبلغ  ۸۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین فیلم ویدئو گرافیک.
 • تندیس جشنواره و مبلغ ۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین تصویربرداری .
 • تندیس جشنواره ومبلغ ۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین تدوین .
 • تندیس جشنواره ومبلغ  ۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال به بهترین تحقیق و پژوهش فیلمنامه .

هیات داوران همچنین ۵ جایزه ویژه برای این بخش درنظرگرفته و اهدا می‌کند.

بخش مسابقه عکس

۱- محتوا و نمایش عکس‌ها در جشنواره تابع مقررات عمومی‌نمایش فیلم در جمهوری اسلامی‌ایران و مطابق اهداف شرکت آبفا کشور خواهد بود.

۲. آثار ارسالی باید از ابتدای سال ۱۳۸۷ به بعد گرفته شده باشد.

۳. هر عکاس می‌تواند حداکثر٧ قطعه عکس با موضوع  جشنواره ارسال نماید.

۴-  شرکت کنندگان باید فایل عکس‏های ارسالی را با نام و نام خانوادگی خود نامگذاری کرده و در یک عدد CD قرارداده وبه همراه فرم پر شده مخصوص شرکت در جشنواره، به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

۵. عکس‏ها باید با فرمت jpg و در سایز بزرگ  بوده و قابلیت چاپ در ابعاد ۵۰*۷۰ را داشته باشند. عکس‏های آنالوگ، اسکن شده و در اندازه ۵۰*۷۰ با وضوح ۳۰۰ dpi ارسال شوند. عکس‏ها می‏توانند رنگی، سیاه و سفید یا تک رنگ باشند. عکس‏های ترکیبی و ساخته شده توسط ابزار گرافیکی پذیرفته نیست و استفاده از روتوش کامپیوتری فقط در حد اصلاح رنگ، نور، کنتراست، کادره کردن و تغییر سایز عکس مجاز می‏باشد. در هر صورت، عکس‌ها‌ نباید با برنامه‌های رایانه‌ای به گونه‏ای دستکاری شوند که از تعریف مستند خارج گردند.

۶- برای هر عکس ، لازم است تا یک فرم شرکت در جشنواره تکمیل گردد

۷- تصمیم‌گیری در خصوص موارد پیش‌بینی شده و اعلام نشده به عهدهٔ دبیرکل جشنواره است.

۸- استفاده از آثار نمایشگاه برای چاپ در کتاب و سایر اقلام انتشاراتی، تبلیغاتی، بانک اطلاعات و برگزاری نمایشگاه با ذکر نام صاحب اثر برای برگزارکنندگان مجاز است.

۹-  داوری میان تک عکس‌های ارسالی انجام می‌شود و دبیرخانه از پذیرش مجموعه عکس معذور است.

۱۰- تکمیل فرم و ارسال آثار به منزله قبول شرایط و مقررات جشنواره است.

۱۱- مسولیت ناشی صحت مندرجات فرم شرکت در جشنواره به عهده فرستندگان آثار بوده و از نظر دبیرخانه به منزله مالکیت معنوی و مادی اثر تلقی می‌گردد.

۱۲- مهلت تحویل فرم تقاضای شرکت و آثار به دبیرخانه جشنواره تا پایان وقت اداری ۲۴/۱۱/۱۳۹۲ اعلام می‌شود. علاقمندان  شرکت در جشنواره، ارسال آثار خود را به روزها و ساعات پایانی مهلت اعلام شده موکول ننمایند. به آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه ارسال شوند ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۱۳- – زمان اعلام اسامی‌برگزیدگان بخش مسابقه ۵/۱۲/۱۳۹۲ می‌باشد. اسامی‌برگزیدگان از طریق سایت جشنواره به اطلاع خواهد رسید.

جوایز بخش مسابقه عکس

 • تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به نفر اول
 • تندیس جشنواره و مبلغ ۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال به نفر دوم
 • تندیس جشنواره و مبلغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال به نفرسوم

هیات داوران همچنین ۳ جایزه ویژه برای این بخش در نظر گرفته و اهدا می‌کند.

بخش ویژه فیلم بایل

۱- محتوا و نماش فیلم‌ها در جشنواره تابع مقررات عمومی‌نمایش فیلم در جمهوری اسلامی‌ایران و مطابق اهداف شرکت آبفا کشور خواهد بود.

۲- فیلم‌ها تهیه شده نباید از سه دقیقه بیشتر باشند.

۳- فیلم‌های ارسالی باید از حداقل کیفیت برای پخش در سالن نمایش برخوردار باشند. فیلم‌های فاقد کیفیت یا دارای لرزش زیاد نمایش داده نمی‌شوند.

۴- فیلم‌های ارسالی باید مربوط به سال  ۱۳۸۷به بعد باشند..

۵-محدویتی برای تعداد آثار ارسالی شرکت کنندگان وجود ندارد .

۶- فرم تقاضای شرکت در جشنواره باید به امضاء تهیه کننده یا صاحب اثر رسیده باشد و تحویل آن به معنای قبول مقررات جشنواره است. فرم شرکت در جشنواره بر روی همین سایت موجود بوده و علامندان باید پس از چاپ و تکمیل، آن را با آثار خود ارسال نمایند.

۷- -برای هر اثر، باید یک فرم تکمیل گردد تا به پیوست آن ارسال شود. بدیهی است که مسولیت ناشی صحت مندرجات فرم شرکت در جشنواره به عهده فرستندگان آثار بوده وتکمیل این فرم از نظر دبیرخانه به منزله مالکیت معنوی و مادی اثر تلقی می‌گردد.

۸- بر روی هر لوح فشرده فقط یک فیلم رایت و ارسال گردد و نام فیلم،تهیه کننده و شماره تماس باید بر روی DVD درج گردد. ارسال عکس ۴*۳ از صاحب اثر الزامی‌است.

۹- مهلت تحویل فرم تقاضای شرکت و نسخ بازبینی و پخش نهایی آثار به دبیرخانه جشنواره تا پایان وقت اداری ۲۴/۱۱/۱۳۹۲ است. اسامی‌برگزیدگان در تاریخ ۵/۱۲/۱۳۹۲ و از طریق سایت جشنواره به اطلاع خواهد رسید.

جوایز بخش ویژه فیلم بایل

با توجه به غیر رقابتی بودن این بخش و نیز با عنایت به اینکه بخش فیلم بایل، یادآوری نقش و اهمیتی است که امروزه فلیم‌های مستند و خبری تهیه شده بوسیله موبایل دارند، ستاد برگزاری جشنواره  ۱۰ فیلم از مجموع فیلم‌های نمایش داده شده را انتخاب و به هریک، دیپلم افتخار و مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال جایزه نقدی اهداء می‌نماید.

زمان برگزاری جشنواره

این جشنواره  به مدت ۲ روز و در تاریخ۲۰ و ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ برگزار خواهد شد.

مکان برگزاری جشنواره

مکان برگزاری جشنواره شهر اهواز  است و سالن‌های نمایش از طریق همین سایت به اطلاع خواهد رسید.

دبیرخانه جشنواره

نشانی پستی دبرخانه : اهواز،خیابان آزادگان، خیابان شریف زاده، ساختمان رستگار۲، طبقه ۳، واحد ۸  تلفن  ۰۶۱۱۲۲۲۳۸۲۶.

معرفی مسولین ستادبرگزاری، دبیرخانه و هیات داوران از طریق همین سایت خواهد بود.

 فرم تقاضای شرکت در بخش فیلم کوتاه

فرم تقاضای شرکت در بخش عکس

فرم تقاضای شرکت در بخش ویژه فیلم بایل