یلدا بلندترین شب عکاسی هرمزگان (گزارش مراسم اختتامیه)

0

بلندترین شب سال برای عکاسان هرمزگان شبی پرخاطره بود. شبی پر از شور و اشتیاق که با حضور علاقمندان به هنر و عکاسی گرم‌تر از همیشه بود. با این‌که این جشن با تاخیر یک ساعته آغاز شد اما چیزی از هیجان حاضران کم نکرد و با اینکه طبق رسم دیرینه ایرانیان در شب یلدا بساط دور هم‌نشینی خانواده و فامیل گرم است اما دوست‌داران هنر یلدای جشن عکس را برای این دور هم بودن ترجیح دادند و به این جشن آمدند.

حسام‌الدین انصاریان با شروع این جشن بعد از خوشامدگویی به حضار اظهار امیدواری کرد که این برنامه برای سالیان سال برگزار شود و بابی باشد برای برگزاری هر چه بیشتر این برنامه‌ها. در ادامه مرشدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد با طعنه بر اینکه اگر فکر کردید یک روحانی کم صحبت می‌کند انتظار دارید من هم کم صحبت کنم اشتباه می‌کنید. گفت جشن عکس با هدف بسیار خوبی برگزار می‌شود ولی امیدواریم که دیگر انجمن‌ها با این‌گونه اقدامات فضای با نشاط و پر رونقی را برای هنر و فرهنگ استان ایجاد کند.

بعد از سخنرانی مرشدی ویدئوی کوتاهی درباره زندگی و آثار عبدالحمید سعیدیان پخش شد که پس از اتمام آن، از آقای سعیدیان به پاس ۵ دهه تلاش ایشان در عرصه هنر هرمزگان، با حضور منصور نعیمی، عماد عمادی هنرمندان پیشکسوت استان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد و رییس انجمن عکاسان تجلیل به عمل آمد. سعیدیان پس از دریافت هدایا رو به حضار با قدردانی از کسانی که در این مراسم تلاش کردند گفت بیشترین تلاش من در حوزه عکاسی، عکس‌های اجتماعی از محلات و بازار و کسبه‌های قدیم بندرعباس بوده که با یک دوربین معمولی و ساده گرفته شده است. امیدوارم جوانان عکاس با توجه به پیشرفت تکنولوژی و مدرن‌تر شدن امکانات تلاش خودشان را در این زمینه بیشتر کنند. عکس‌هایی که از قدیم بندرعباس و حتی از حال بندرعباس گرفته می‌شود سندی بر تاریخ این استان است که باید توسط همین عکاسان به ثبت برسد. حسام‌الدین انصاریان بلافاصله از استاد سعیدیان در حضور همه قول گرفت که مانند گذشته عکس‌هایی از بندرعباس و هرمزگان گرفته و در تکمیل کتاب عکس هرمزگان کمک کنند.

حسن بردال به عنوان دبیر این جشن با حضور روی سن نکاتی را در مورد کمبودهای فرهنگسرا و عدم برنامه‌ریزی مناسب برای برگزاری جشن‌ها و جشنواره‌ها به دلیل کمبود فضا عنوان کرد و از تمامی‌افرادی که برپایی این جشن را همراهی کردند تشکر کرد. همچنین ایشان جایزه‌ی این جشن را متفاوت دانست و گفت که برگزیدگان این جشن جایزه کمک‌هزینه برپایی یک نمایشگاه عکس انفرادی دریافت می‌کنند و این یعنی این‌که منتظر برگزار سه نمایشگاه عکس انفرادی در آینده نزدیک هستیم.

عبدالحسین رضوانی به عنوان نماینده هیات داوران بعد از خواندن بیانیه از تمامی‌عکاسانی که در این جشن آثار خود را ارسال و در این جشن شرکت کردند تشکر کرد.

در میانه‌ی برنامه آثار یوسف باقری، مهدی نهنگ، رضا فتحی‌مقدم، محمد بارکار، فرشید دریانوس و سمیرا پورکهندلی به عنوان کاندیدهای دریافت جایزه این جشن معرفی شد.

منصور نعیمی‌به عنوان پیشکسوت با حضور بر روی سن لوح عکاس برگزیده را به یوسف باقری اهدا کرد.

عبدالحمید سعیدیان نیز لوح عکاس برگزیده را به رضا فتحی‌مقدم و حسن بردال جایزه نفر سوم را به محمد بارکار به عنوان دیگر عکاس برگزیده اهدا کردند.

همچنین به آقایان مهدی نهنگ و فرشید دریانوس و خانم سمیرا پورکهندلی به عنوان لوح تقدیر اهدا شد.

در آخر نیز به رسم شب‌های یلدا با انار و هندوانه از میهمانان پذیرایی شد.