افتتاح نمایشگاه عکس، آغازی بر دومین جشن عکس هرمزگان

0

JashneAks-Eftteta
هم‌زمان با سالروز تاسیس انجمن عکس هرمزگان دومین جشن عکس هرمزگان با افتتاح نمایشگاه منتخب عکس‌هایی از اعضای این انجمن، عصر روز شنبه ۲۳ آذرماه در فرهنگ‌سرای طوبی بندرعباس کار خود را آغاز کرد. در این نمایشگاه که با حضور و استقبال گرم هنرمندان و دوست‌داران هنر رو به رو شد ۷۵عکس از ۴۹عکاس به نمایش گذاشته شده است.
یکی از جالب توجه‌ترین قسمت‌های این نمایشگاه، نمایش ۱۲ اثر از عبدالحمید سعیدیان هنرمند عکاس پیشکسوت هرمزگانی است که برای نخستین بار عکس‌هایی از دهه ۳۰ تا ۵۰ از هرمزگان را به نمایش گذاشته است. سعیدیان که بیشتر آثار خود را به صورت مستند از هرمزگان تهیه کرده توانست در این نمایشگاه بخش اعظمی‌از نگاه‌ها را به سمت آثار خود بکشاند.
در حاشیه این نمایشگاه حسین مرشدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان که برای افتتاح این نمایشگاه حضور یافته بود با اشاره به اینکه نمایشگاه از کیفیت خوبی برخوردار است و برپایی این نمایشگاه سبب بروز و کشف خلاقیت‌ها و استعدادهای هنرمندان می‌شود گفت: ایجاد انگیزه و روحیه یکی از قابل توجه‌ترین تاثیرات برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها است و ارائه هرچه بیشتر اثار هنرمندان بومی‌سبب نشان دادن هنر و فرهنگ هرمزگان به کشور می‌شود. وی همچنین درباره اینکه فرهنگ و ارشاد می‌تواند به عنوان یکی حامی‌در کنار هنرمندان قرار بگیرد بیان کرد: این اداره می‌تواند با حمایت و فراهم کردن امکانات برای هنرمندان در کنار آن‌ها قرار بگیرد و کمکی باشد برای بروز خلاقیت و آثاری نو.
یکی از نکات قابل توجه این نمایشگاه حضور تمامی‌عکاسان استان اعم از حرفه‌ای و نیز افرادی که به عنوان تازه‌وارد در این عرصه شناخته می‌شوند نام برد. ساناز ابراهیمی‌از هنرمندانی است که عضوی تازه از خانواده‌ی عکاسی هرمزگان محسوب می‌شود و ارائه عکس‌اش در این نمایشگاه اولین حضور حرفه‌ای او در این عرصه است که با گله از انتخاب عکس‌های این نمایشگاه گفت: انتظار بیشتری در انتخاب عکس‌ها برای ارائه در این نمایشگاه داشتم. برخی آثار در بالاترین سطح کیفیت بوده و برخی دیگر از نظر من از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. همچنین در انتخاب چند عکسی که برای این نمایشگاه فرستادم راضی نیستم چون فکر می‌کنم عکس بهتری از آثارم برای ارائه باید انتخاب می‌شد اما ارائه اثرم در این نمایشگاه باعث تلاش بیشترم برای حضور بیشتر در این عرصه شده است که امیدورام این جشن‌ها همچنان ادامه داشته باشد.
حضور برخی از هنرمندان عرصه دیگر مانند تئاتر، فیلم، نقاشی و… بسیار جالب توجه بود. حتی گروهی از افرادی که در عرصه‌های هنری و فرهنگی فعالیتی ندارد نیز در این نمایشگاه بودند و حضور خود در این نمایشگاه را یک حمایت از هنر و هنرمند می‌دانند.
سعیده دبیری‌نژاد از خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه استان با گله از ارائه آثار با موضوع‌های از خارج از استان گفت: فکر می‌کنم داوران برای انتخاب این آثار دقت کافی به خرج نداده‌اند. زیرا اگر اسم نمایشگاه جشن عکس هرمزگان است باید تمامی‌آثار از همین استان انتخاب می‌شد و در آن فرهنگ و آداب و رسوم بومی‌این منطقه به نمایش گذاشته می‌شد. البته نمایشگاه از کیفیت خوبی برخوردار است که امیدوارم همچنان این نوع جشن‌ها با حضور پر رنگ هنرمندان و هنردوستان ادامه داشته باشد.
گفتنی است جشن عکس هرمزگان که از ۲۳ آذر ماه آغاز شده در روزهای آینده با برنامه‌های مختلف مانند کارگاه‌های نقد و بررسی آثار عکاسان هرمزگان، بوشهر، خورستان و سیستان‌و‌بلوچستان ادامه می‌یابد. مراسم پایانی این جشن ۳۰ آذرماه همزمان با شب یلدا با مراسم گرامی‌داشت عبدالحمید سعیدیان و اهدای جوایز به ۳ عکاس برگزیده برگزار می‌شود.