نشست مروری بر عکس‌های اصغر بشارتی

0

Asghar-Besharati-review-1
در دومین روز از جشن عکس هرمزگان بر اساس برنامه‌های از قبل طراحی شده، نشست نقد و بررسی آثار اصغر بشارتی برگزار شد. بسیاری از هنرمندان اصغر بشارتی را به عنوان عکاس زیر آب می‌شناسند، عکاسی که توانسته با ثبت عکس‌هایی از دنیای زیر آب خودش را به جامعه ی هنری کشور معرفی کند.

دریافت جایزه‌های متعدد از جشنواره‌های سطح کشور هم نشان‌دهنده‌ی روند مستمر فعالیت  این هنرمند قشمی‌هرمزگان است. بشارتی که کار عکاسی را از سال ۸۶ با عکس خبری شروع کرده و از سال ۸۷ به کار عکاسی زیر آب روی آورده، می‌گوید گرفتن عکس از زیر آب یا در واقع دنیای زیر آب نوعی آرامش و ارتباط با جهانی هست که بسیاری از آدم‌ها توانایی و امکان دیدن آن را ندارند.

در این جلسه که با حضور خوب دوستان و هنرمندان تشکیل شد پس از نمایش عکس‌هایی از مناظر و طبیعت جزیره قشم، لافت، عکس‌های زیر آب با محوریت‌های مختلف چون انسان، طبیعت، صیادی به نقد و بررسی گذاشته شد. بشارتی که برای اولین بار عکس‌هایش مورد بحث و گفت وگو قرار می‌گرفت پاسخگوی برخی از سوالات بود که البته در بعضی از این پرسش و پاسخ‌ها دوستان دیگری به یاری این هنرمند می‌آمدند که فضا را برای شرکت هر چه بیشتر حاضران آماده می‌کردند.

در این میان برخی آثار بشارتی را در نوع خود حاوی نگاهی خاص و منحصر به این هنرمند می‌دانستند که در کار دیگران عکاسان زیر آب دیده نمی‌شود، عده‌ای دیگر تنها تفاوت کارهای بشارتی را در موقعیت و شرایط عکاسی می‌دانستند. برخی بشارتی را دارای نگاهی تازه نسبت به دیگر عکاسان استان می‌دیدند و بعضی دیگر تمایزی بین آثاری او و دیگر عکاسان قائل نبودند.

بشارتی در صحبت‌هایش اشاره‌ای به سخت و محدود بودن امکانات برای عکاسی زیر آب کرد و در پاسخ به سوال یکی از حضار گفت عکاسی زیر آب به دلیل پرهزینه بودن و شرایط سخت کمتر کسی سراغ آن می‌رود. اما با این حال من این نوع عکاسی را دوست دارم و البته با توجه به شرایطی که در مورد آن صحبت کردم بیشتر به عنوان یک تفریح به آن نگاه می‌کنم.

Asghar-Besharati-review-2

حمزه سلیم‌پور یکی از حاضران در این نشست با اشاره به اینکه عکس‌های اصغر بشارتی از نگاه خاص و منحصر به فرد خودش برخوردار است، مهم‌ترین شاخصه‌ی بشارتی را تخصصی کردن حوزه‌ی فعالیتش و مستمر کار کردن او دانست. بنا به گفته‌ی سلیم‌پور، یکی از مشکلات عکاسان هرمزگانی نبودن نگاهِ نو و تازه است و خیلی وقت است که ما شاهد دیگاه و نگاه تازه‌ای در آثار عکاسان هرمزگانی نبودیم.

حسن بردال که به عنوان مجری این برنامه حضور داشت به این موضوع اشاره کرد که تکیه عکاس بر یک نوع خاص از سبک و شیوه عکاسی به مرور زمان عکاس را قدرتمند می‌کند و در عکاسی زیر آب هم می‌شود به شیوه‌های مختلفی عکاسی کرد و علاوه بر ثبت زیبایی‌های بصری، نگاه و ایده‌ی عکاس نسبت به مسائلی چون محیط‌زیست را هم در عکس گنجاند.

Asghar-Besharati

اصغر بشارتی در میان صحبت‌هایی که اغلب آن‌ها بر سر عکس‌های زیر آب این هنرمند بود، گفت داشتن دانش و آگاهی از جهان زیر آب می‌تواند کمک بسیار زیادی به حرفه‌ای کار کردن در این حوزه بکند. در این چند سالی که در این زمینه کار کردم توانستم به میزان خوبی از آگاهی نسبت به دریا برسم اما جهان زیر آب آن‌قدر وسیع است که هم‌چنان فکر می‌کنم باید ببینم و یاد بگیرم. البته باید این را هم یادآوری کنم که در گرفتن عکس‌ها از سبک خاصی پیروی نمی‌کنم و این شاید به قول برخی از هنرمندان یک ضعف محسوب شود.

بشارتی نداشتن زمان کافی برای مطالعه و دیدن عکس‌هایی از عکاسان دنیا را به عنوان یک نقد به خودش وارد می‌داند و می‌گوید دوست دارم زمانی برسد که با فراغت خاطر بیشتری حوزه‌های عکاسی را دنبال کنم.

بعد از اتمام این برنامه یکی از کسانی که در این نشست حضور داشت طی یک گفتگوی کوتاه با اظهارنظر در مورد عکاسی در هرمزگان گفت عکاسی هرمزگان راه درازی در پیش داره و سوژه‌ها به صورت بسیار زیادی در حال تکرار هستند. نگاه تازه‌ای دیده نمی‌شود و عکاسان بیشتر گرفتار تکنیک شده‌اند. عکاس تک‌بعدی شده و انگار هنر عکاسی در هرمزگان از یک بیماری رنج می‌برد.

گفتنی است جشن عکس هرمزگان که از ۲۳ آذر ماه آغاز شده در روزهای آینده با برنامه‌های مختلف مانند نشست‌های مروری بر آثار عکاسان بوشهر، خورستان و سیستان‌و‌بلوچستان ادامه می‌یابد. مراسم پایانی این جشن با گرامی‌داشت عبدالحمید سعیدیان و اهدای جوایز به ۳ عکاس برگزیده، ۳۰ آذرماه همزمان با شب یلدا برگزار می‌شود.