گزارش مراسم پایانی جایزه شید ۲۰۱۲

0

ابوالفضل نسایی

مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه شید (جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی) عصر جمعه ۲۹ دی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با اجرای اشکان آوازه طلب همراه بود، نیوشا توکلیان دبیر سومین دوره جایزه شید روی صحنه آمد و در ابتدای صحبتهایش با قدردانی از هیات داوران و گالری محسن بخاطر ایجاد فضا برای نمایش آثار جایزه شید ۲۰۱۲ گفت: «سال قبل فکر می‌کردم عکاسی مستند اجتماعی ایران در کُماست. اما امسال با دیدن این عکسها باید حرفم را پس بگیرم و بگویم متاسفانه عکاسی مستند اجتماعی ما عرصه ای برای ارائه نداشته است و شید این عرصه را برای نمایش آثار عکاسان مستند اجتماعی پدید آورده است. عکاسی مستند اجتماعی نه شغل ما است و نه تفریحمان. بلکه بیشتر شیوه‌ی زندگی و تفکر درباره عکاسی است. از طریق عکاسی مستند ما فرصتی برای ارائه تفسیرهای مختلف از زندگی، بدون دستکاری کردن آن‌ها را داریم. با این چشم انداز است که ما می‌توانیم در ایران- جایی که متولد شده‌ایم، رشد کرده‌ایم و زندگی‌‌مان را گذرانده‌ایم- از محیط و جامعه آشنایی زدایی کنیم.»

توکلیان در ادامه گفت: «من هیچ عکاس بزرگی را ندیده ام که تمرکزش روی گرفتن جوایز باشد. آنها با دغدغه‌ها و موضوعات واقعی زندگی‌شان انگیزه می‌گیرند و اگر جایزه‌ای هم بگیرند، این آن چیزی نبوده که برایش برنامه‌ریزی کرده باشند. هیچ کسی عکاس بدنیا نیامده و نخواهد آمد. برای عکاس شدن فقط باید خودتان را تربیت کنید.»

دبیر سومین دوره جایزه شید با اشاره به اینکه همه عکاسان مستند باید از جایزه شید بعنوان یک جایزه مستقل حمایت کنند گفت: «عکاسی مستند اجتماعی دیگر یتیم نیست. همه ما در کنار هم هستیم تا خانواده بزرگ عکاسی مستند اجتماعی کشورمان باشیم»

در ادامه برنامه از ۳ جریان تاثیرگذار در عکاسی با اعطای نشان سایت عکس آنلاین قدردانی شد و ۳ اثر از مالتی مدیاهای نمایش داده شده در هفته عکس مستند اجتماعی به نمایش درآمد. پیمان هوشمند زاده (عکاس و نویسنده) نشان سایت عکس آنلاین را به آژانس عکس جام به پاس تداوم مستقل و حرفه ای در عرصه عکاسی مستند اجتماعی اعطا کرد تا علی آقاربیع دبیر آژانس عکس جام این نشان را دریافت کند. اسماعیل عباسی (پیشکسوت عکاسی و مترجم) این نشان را به سولماز حدادیان به پاس ترجمه کتاب «عکاسی زیر آتش» اعطا کرد و عبدالله صمدیان برادر و استاد سیف الله صمدیان به پاس ۲۰ سالگی مجله تصویر و ۱۰ سالگی جشن تصویر سال نشان سایت عکس آنلاین را به برادر کوچکش اعطا کرد. همچنین مالتی مدیاهای «بابا اسید ریخت» اثر ابوالفضل نسائی، «آخرین فرزندان سومالی» اثر سعید فرجی و «بنگاههای خیابانی خرید و فروش کلیه» اثر مرتضی مهدی زاده در مراسم اختتامیه جایزه شید به نمایش گذاشته شدند.

در ادامه برنامه با نمایش ویدئویی از فعالیتهای جایزه شید ۲۰۱۲ و هفته عکس مستند اجتماعی از ۹ عکاس زیر ۳۰ سال راه یافته به مرحله نهایی جایزه شید بر اساس آرای هیات داوران بعنوان استعدادهای جوان عکاسی مستند اجتماعی ایران تقدیر شد. ابوالفضل نسائی، محمدرضا سلطانی تهرانی، آذین حقیقی، سید مدیار شجاعی فر، امین خسروشاهی، حامد بادامی، عباس حاجی محمدی، میلاد علایی و احسان خان محمدی عکاسانی بودند که هدایای خود را از دستان محمد فرنود، مهدی وثوق نیا و ابراهیم نوروزی دریافت کردند.

Shid (2)

پس از نمایش ویدئوی جلسه داوری و صحبتهای اعضای هیات داوران سومین دوره جایزه شید، محسن شاندیز، بهروز مهری و نیوشا توکلیان به روی صحنه آمدند تا برنده نهایی سومین دوره جایزه شید را اعلام کنند. بر اساس آرای هیات داوران، شش عکاس بعنوان کاندیداهای دریافت جایزه معرفی شدند. آذین حقیقی، فرانک رضایی، محمدرضا سلطانی تهرانی، سید مدیار شجاعی فر، جلال شمس آذران و ابوالفضل نسائی عکاسانی بودند که بعنوان کاندیداهای دریافت جایزه روی صحنه آمدند تا نام برنده جایزه شید ۲۰۱۲ از درون پاکتی که نیوشا توکلیان آنرا گشود بیرون بیاید و در نهایت ابوالفضل نسائی با مجموعه عکس «بابا اسید ریخت» بعنوان برگزیده جایزه عکس شید ۲۰۱۲ معرفی شود و تندیس جایزه شید و یک سکه بهار آزادی به او اهدا گردد.

ابوالفضل نسائی نیز با ایراد سخنانی اعلام کرد که جایزه نقدی خود را به رعنا دختربچه قربانی اسیدپاشی اهدا می‌کند.

Shid (1)

عکس یادگاری کاندیداهای دریافت جایزه با داوران پایان بخش آیین اختتامیه سومین دوره جایزه شید بود.

عکسها از امیر علی پیروزبخش