نمایشگاه عکس‌های کیارنگ علایی

1

کیارنگ علایی عکاس شناخته شده‌ی کشور ، سومین نمایشگاه انفرادی خود را پس از دو نمایشگاه «جایی دور‌تر» و «یک شرجی آرام» در گالری طراحان آزاد برگزار می‌کند.

این نمایشگاه با عنوان «حتی وقتی نمی‌دانیم» شامل چهارده اثر در اندازه ۷۶×۱۱۴سانتی‌متر است که به صورت چاپ روی کاغذ عکاسی و قاب ارائه می‌شود.

آثار این نمایشگاه درونمایه‌ای اجتماعی و تلخ دارد و هم‌چون دیگر کارهای این عکاس از حضور انسان در صحنه، تهی است و به جای این حضور، عناصر به جا مانده از زندگی روزمره انسان‌ها محتوای صحنه را تشکیل می‌دهند. اما این بار عناصری که دچار دو خصیصه شده‌اند: یکی مساله غیاب و دیگری مساله زمان.

کوچ انسان‌ها از صحنه زندگی، فضایی دهشتناک را ایجاد کرده که در گذر زمان ماهیت اصلی مکان‌ها نیز تغییر کرده است. گردی از کهولت و فراموشی، صحنه‌ها را پر کرده و عکاس در این فضا به دنبال یک نگاه دوم است. نگاهی به جز دوربین عکاسی!

این نگاه دوم و غریبه ماهیت اصلی ایده‌ی این مجموعه عکس را تشکیل می‌دهد.

مقدمه این نمایشگاه را «شهریار توکلی» و «دکتر واقف کاشفی» نوشته‌اند. در بخش‌هایی از مقدمه این نمایشگاه آمده است: «کیارنگ علایی در نمایشگاه جدیدش، انتظارات ذهنی بینندگان آثار پیشین خود را در هم می‌ریزد و با رفتن به سمت حوزه دیگری از عکاسی، ورق جدیدی را رو می‌کند. ورقی که قاعده بازی‌اش، یک سر متفاوت با آن چیزی است که قبلا تجربه کرده بود.

به این ترتیب در تازه‌ترین مجموعه کیارنگ علایی تمامی‌آن تاملات شاعرانه و حتی تعمدات زیبایی شناسیک بصری، به نفع “حرفی” که هنرمند می‌خواهد بزند، کنار می‌رود و صراحت و صحنه سازی دقیق، جایگزین آن پرسه‌های الهام جویانه و انتخاب‌های چند معنایی و اتفاقی می‌شود/ شهریار توکلی»

کیارنگ علایی درباره نمایشگاه اخیر خود می‌گوید: «این مجموعه بدون آنکه بر زمان معلوم یا جغرافیای خاصی تاکید کند صرفا نگاهی دارد به یکی از دغدغه‌های اجتماعی انسان امروز در هر سرزمین و زیر هر آسمانی. دغدغه اجتماعی که‌ گاه به یک ترس در میان آدم‌ها بدل می‌شود. در این عکس‌ها کوشیده‌ام این دغدغه مشترک اجتماعی را بدون هیاهو و در سکوت محض صحنه‌ها نمایش دهم، به این دلیل آدم‌ها را از قاب حذف کرده‌ام چرا که احساس می‌کنم فقدان بیشتر از حضور، سوال برانگیز است‌‌ همان طور که کمتر نشان دادن، بیشتر آشکار کردن است. در سکوت و آرامش فضا‌ها اما تلاطمی‌وجود دارد که زاییده‌‌ همان نگاه دومی‌است که در این مجموعه دنبال کرده‌ام. عکس‌ها به صورت مستند صحنه آرایی شده تولید شده و سعی‌ام بر این بوده که به ترکیبی بسیار بدوی و ساده دست یابم و از زیبایی‌های تصویری و دلفریب کاملا پرهیز کنم.»

کتاب این نمایشگاه نیز توسط انتشارات آهنگ قلم منتشر شده و در افتتاحیه نمایشگاه رونمایی و عرضه خواهد شد.

این نمایشگاه عصر روز جمعه مورخ ۳ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۴ بعداز ظهر گشایش می‌یابد و تا چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ساعات ۴ تا ۸ بعداز ظهر پذیرای بازدیدکنندگان است.

نشانی گالری طراحان آزاد: تهران، میدان فاطمی، میدان گل‌ها، میدان سلماس، شماره ۵

درباره کیارنگ علایی +

یک دیدگاه

  1. سلام من دانشجوی رشته عکاسی هستم برای واح نقدم نیاز به مجموعه عکساتون دارم به همراه راهنمایی برای نقد.ممنون

Comments are closed.