هفتمین جشنواره بین المللی عکاسی امارات

0


سازمان فرهنگی گردشگری ابوظبی ADTCA، با حمایت فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ)، هفتمین دوره  جشنواره  و مسابقه بین المللی عکاسی امارات در سال ۲۰۱۲ را همراه با جوایز نقدی متعدد برگزار می‌کند.

شرکت برای تمامی‌عکاسان آماتور و حرفه ای آزاد  می‌باشد.

هدف از این جشنواره و مسابقه گسترش هنر عکاسی در امارات متحده عربی بواسطه جذب هر چه بیشتر عکاسان آماتور و  حرفه ای، توسط پرورش استعداد‌هایشان است و EPCدر جهت نیل به این امر مهم، اقدام به برگزاری کارگاه‌ها، سمینارها، نشست‌ها و نمایشگاه‌های فردی و گروهی در داخل و خارج از کشور، کرده است.

این جشنواره دارای ۲ بخش اصلی و عمومی‌می‌باشد :

بخش اصلی : بازتاب‌های فرهنگی

بخش عمومی‌: طبیعت  ۲- پرتره  ۳- ورزشی  ۴- ماکرو  ۵- عکس آینده با نگاه‌های آینده (مخصوص عکاسان زیر ۲۱ سال می‌باشد)

بخش اصلی : بازتاب‌های فرهنگی

عکس‌های خلاق و نوآورانه ای که منعکس کننده ارزش‌های فرهنگی جامعه را با به تصویر کشیدن غنای متنوع زندگی و هویت مردم را نشان می‌دهد.

عکس‌ها باید نشان دهنده نحوه بازتاب حرکت‌های فرهنگی در جامعه با به تصویر کشیدن رویداد‌های ملی، جشن‌ها و مراسم مذهبی و سایر جشنها و مراسم، موسیقی و فرهنگ عامه (فولکور) یا هویت فرهنگی از طریق نمایش لباس‌های ملی، سبک‌ها (مد) یا صورت‌ها (چهره‌ها) باشند. درست در جایی که زندگی می‌کنیم منبع غنی الهام  برای اینکه چگونه فرهنگ در جامعه ما نمایان است را فراهم می‌سازد، چه از طریق محیط تاریخی یا طبیعی و چه از طریق معماری مدرن شهرهایمان.

بخش‌های عمومی‌:

۱-طبیعت :

دنیای طبیعی مملو از تصاویر غنی ست که با تنوع محیط، شامل دشتهای طبیعی، زیبایی گیاهان و جانوان اقلیمی‌و عظمت حیوانات، پرندگان، حشرات و خزندگان، توصیف می‌شود.  این جهان فرصت‌های بیشماری برای عکاس بدست می‌دهد تا عکس‌های حیرت آوری را به ثبت برساند.

تعریف فیاپ برای عکس طبیعت: به تصویر کشیدن حیوانات زنده و رام نشده و گیاهان خودرو در محیط طبیعی و انواع  پدیده‌های طبیعی از حشرات تا کوه‌های یخی و پدیده‌های جوی و طبیعی عکاسی طبیعت محسوب می‌شود.

بنابراین عکاسی حیوانات اهلی یا حیوانات محبوس یا تحت هر نوع قید و بند یا دست آموز و همچنین عکاسی از گیاهان کاشته شده توسط انسان، مجاز نیست. برای موضوعات طبیعت، شواهد کوچکی از حضور انسان، مانند پرنده‌های غیر اهلی که خود را در محیط زندگی انسان تطبیق داده اند قابل قبول می‌باشد ( مانند جغد‌های انبار یا لک لک‌ها در زیستگاهی که توسط انسان یا نیروهای طبیعی مثل طوفان یا امواج جزر و مد تغییر یافته اند). عکس می‌بایست با اصالت و مستند بوده و توسط عکاس و ابزار عکس برداری به ثبت رسیده باشد .هر نوع پردازش در عکس طبیعت می‌بایست محدود به رفع عیب و نقصهای کوچک و اصلاحاتی  بوده که محتوای صحنه اصلی را تغییر ندهد.

با رعایت شرایط بالا، می‌باست هر تلاشی به کار گرفته شود تا سطح هنری، در تمامی‌عکس‌های طبیعت، افزایش یابد.

۲-پرتره :

هنر پرتره خالق خاطره ای در تصویر است که صورت فرد یا افراد را به ثبت می‌رساند و لحظه ای را در زندگی افراد فریز کرده که می‌توان بقیه دنیا را با آن سهیم کرد. مهارت یک عکاس پرتره ثبت حالات چهره موضوع عکسهای خود، که با هر عکس یک داستان روایت کند، است.

۳- ورزشی :

عکاسی ورزش وتامین کردن حرکت یک مثال روشن ازارزش لحظه بحرانی درتصویرگرفته شده چه ثابت و چه متحرک می‌باشد که این می‌تواند ثبت یک کنش یا عواقب بعدی آن، درد (شکست) یا پیروزی و یا واکنش تماشاچیان، باشد.

۴- ماکرو :

ماکروگرافی (عکاسی ماکرو) حضور اشیایی را که با چشم‌های انسان قابل رویت نیست، به عرصه زندگی وارد می‌کند. مهارت و خلاقیت عکاس، این جزئیات را به حقیقت می‌رساند و زیبایی این دنیای میکروسکوپی را با اطرافیانش تقسیم می‌کند.

۵- عکس آینده با نگاه‌های آینده:

این یک بخش ویژه برای شرکت کنندگان زیر ۲۱ سال است که به دو گروه تقسیم می‌شود. افراد بین ۱۶ تا ۲۱ سال و افراد زیر ۱۶ سال.

الف. تا سن ۱۶ سال (متولدین پس از سال ۱۹۹۶-۱۳۷۵)

ب. تا سن ۲۱ سال (متولدین پس از ۱۹۹۱-۱۳۷۰)

موضوع این بخش آزاد است و محدوده وسیعی از موضوعات از قبیل طبیعت، مردم، مناظر، انتزاعی، جزئیات یا سایر سبک‌های عکاسی، را پوشش می‌دهد.

تمامی‌عکس‌ها باید با نشان دادن استفاده از نور، ترکیب بندی و دید خلاقانه، نمنجر به نمایش توانایی خلاق و هنری عکاس در به تصویر کشیدن یک پیام یا روایت داستان باشد.

برای ورود به این بخش الزاما نیازی نیست عکاس از یک دوربین حرفه ای استفاده کند بلکه می‌تواند از هر دوربین دیجیتال که کیفیت عکس خوبی دارد، بهره ببرد. عکس‌هایی که با دوربین تلفن همراه گرفته شده اند، قابل قبول نمی‌باشند.  شرکت گروهی از طریق مدرسه، کالج و دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی، نیز مجاز می‌باشد.

جوایز:

جایزه بزرگ :

AED 50،۰۰۰ + FIAP Gold Medal
به بهترین شرکت کننده در بخش اصلی

جوایز بخش اصلی :

نفر اول
AED 20،۰۰۰ + FIAP Gold Medal
نفر دوم
AED 15،۰۰۰ + FIAP Silver Medal
نفر سوم
AED 10،۰۰۰ + FIAP Bronze Medal

جوایز بخش‌های عمومی‌:

جوایز زیر به همه برندگان در تمامی‌بخشهای ۴ گانه بخش عمومی‌تقد
نفر اول
AED 20،۰۰۰ + FIAP Gold Medal
نفر دوم
AED 15،۰۰۰ + FIAP Silver Medal
نفر سوم
AED 10،۰۰۰ + FIAP Bronze Medal

Emirati Talents Award

جوایز زیر به عکاسان بخش نگاه‌های آینده در بخش زیر ۱۶ سال و بخش ۱۶ تا ۲۱ سال تقدیم خواهد شد.

نفر اول
AED 12،۰۰۰ + FIAP Gold Medal
نفر دوم
AED 10،۰۰۰ + FIAP Silver Medal
نفر سوم
AED 8،۰۰۰ + FIAP Bronze Medal

 • شرکت در جشنواره از طریق باشگاه عکاسان جوان و تکمیل فرم مربوطه امکان پذیر خواهد بود.
 • عکاسان می‌توانند در یک، تعدادی یا همه موضوعات (اصلی و عمومی) شرکت کنند.
 • هر عکاس می‌تواند حداکثر ۴ عکس برای هر موضوع ارائه کند اما هر عکس باید تنها برای یک موضوع ارائه شود و نمی‌توان از یک عکس یکسان برای چند موضوع استفاده نمود.
 •  شرکت کنندگان تنها در موضوع اصلی مجاز به شرکت با portfolio هستند، مشروط بر اینکه آن portfolio در ارتباط با موضوع (بازتاب‌های فرهنگی) باشد و حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ عکس را شامل شود.
 • عکس‌ها می‌توانند سیاه و سفید یا رنگی باشند.
 • تمامی‌عکسها حداقل در سایز ۲۰۰۰(بزرگترین ضلع) و با کیفیت۳۰۰(DPI) و حجم عکس از ۳(MB) مگابایت بیشتر نباشد.
 • حتما برای عکسها عنوان انتخاب کنید. ( لطفا به لاتین نام گذاری شود)

عنوان عکس:
عنوان فایل باید عنوان عکس به انگلیسی باشد. هر عکس را در تمام جشنواره‌ها فقط با یک عنوان می‌توان شرکت داد (حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می‌کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید.)

عکس را نمی‌توان با عنوان “بدون عنوان” ارایه کرد، زیرا عکس‌های بدون عنوان برای برای دریافت القاب محاسبه نمی‌شود. عنوان در داوری خوانده نمی‌شود. عنوان عکس در زمان داوری خوانده نمی‌شود و تنها برای شناسایی عکس است به همین دلیل تمام عکس‌های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان‌های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان‌های بسیار پیچیده و عرفانی!
به هیچ وجه هیچ اطلاعاتی دیگری مثل اسم عکاس، شماره تلفن، بخش و … را در عنوان فایل دیجیتال قرار ندهید و عنوان فایل دیجیتال فقط عنوان عکس به انگلیسی باشد.

 • عکاسانی که ارسال عکس از طریق فرم باشگاه برایشان دشوار و یا مشکل یا حجم عکسشان بیشتر می‌باشد بعد از پر کردن کامل فرم در وب سایت باشگاه میتوانند عکسها و یک عکس پرسنلی خود را (بزرگترین ضلع ۱۰۲۴) از طریق ایمیل به MOJTABA.ABDOULRAHIMKHAN@GMAIL.COM  ارسال نمایند.
 • اگر عکسی را در جشنواره‌های دیگر خارجی شرکت داده شده لطفا با همان عنوان برای این جشنواره ارسال نمائید.
 • برای تمامی‌شرکت کنندگان گواهی و کتاب بسیار نفیس جشنواره ارسال خواهد شد.
 • تمامی‌برندگان اول تا سوم هر بخش علاوه بر دریافت مدال و جوایز نقدی به مدت ۵ روز با هزینه سفر و اقامت میهمان جشنواره در امارات متحده عربی خواهند بود.

هزینه شرکت در جشنواره:

 • بخش اصلی جشنواره : ۵۰۰۰۰ تومان
 • بخش‌های عمومی‌جشنواره : به ازای هر بخش ۲۵۰۰۰ تومان
 • کلیه بخش‌ها (اصلی و فرعی ) : ۱۱۳۰۰۰ تومان

هزینه‌ها به نرخ روز محاسبه خواهد شد

 • آخرین مهلت ارسال آثار :  یکشنبه  ۹ مهرماه ۱۳۹۱ می‌باشد.
 • داوری : ۲۴ مهرماه ۱۳۹۱
 • اعلام نتایج داوری :۲۹ مهرماه ۱۳۹۱
 • اهدای جوایز و نمایشگاه :آذر یا دی ماه ۱۳۹۱
 • انتشار کتاب نفیس جشنواره : آذر یا دی ماه ۱۳۹۱

پرداخت هزینه ثبت نام به به دو صورت امکان پذیر خواهد بود :

۱- پرداخت آنلاین از طریق درگاه بانک ملت (سمت راست بالای صفحه)

شماره حساب و کارت بانکی:

شماره حساب: ۳۳۵۴۳۵۴۷۸۵، بانک ملت- به نام محمدرضا طائب

شماره کارت: ۸۶۱۶- ۴۴۵۴- ۳۳۷۰- ۶۱۰۴، بانک ملت- به نام محمدرضا طائب

فرم شرکت در جشنواره
سایت جشنواره +
عکس‌های برگزیده دوره قبل جشنواره +